Celostátní konference HSOÚ Pardubický kraj 2025

Pardubický kraj ve spolupráci s Regionální rozvojovou agenturou Pardubického kraje uspořádal pod hlavičkou PARádního kraje dne 25. března 2025 Celostátní konferenci HSOÚ Pardubický kraj 2025.

Konference se konala pod záštitou prezidenta České republiky.

Rádi bychom vám srdečně poděkovali za vaši účast a aktivní zapojení do konference. Vaše přítomnost a podnětné názory přispěly k obohacení diskuse při hledání cest k řešení situace v regionech HSOÚ. Děkujeme nejen za váš čas, ale i za ochotu sdílet své zkušenosti a myšlenky. Věříme, že společně jsme dokázali vytvořit inspirativní a podnětné prostředí, které nás všechny motivuje k dalšímu rozvoji a spolupráci.

 

 

220 účastníků

35 řečníků

2 diskuzní panely

6 workshopů

 

 

Záznam z dopolední části Celostátní konference HSOÚ Pardubický kraj 2025:


Prohlédněte si fotografie z konference


Akce byla určena pro aktéry regionálního rozvoje a regionální politiky jak Pardubického kraje, tak i celé České republiky. V panelových diskuzích a workshopech vystoupili zástupci ministerstev, renomovaní ekonomové, regionalisté, bankéři a další experti na danou problematiku, aby společně hledali konkrétní řešení pro zlepšení situace v nejvíce znevýhodněných regionech a předali si příklady dobré praxe. V průběhu konference jsme informovali mimo jiné o specifickém přístupu k podpoře HSOÚ v Pardubickém kraji, prezentovali dobrou praxi partnerů z dotčených regionů Pardubického kraje a diskutovali o dalších možnostech podpory rozvoje HSOÚ z jednotlivých úrovní.

Konference se konala ve Svitavách, konkrétně zde Fabrika – informace | Středisko kulturních služeb (kultura-svitavy.cz).

Tisková zpráva ke konferenci vydaná Pardubickým krajem


Hlavní výstupy konference:

  • Pardubický kraj je v rámci ČR lídrem v aktivním přístupu k podpoře HSOÚ.
  • Změna RUD by krajům zajistila potřebné prostředky pro efektivní realizaci regionální politiky.
  • Do podpory HSOÚ by se měly aktivně zapojit také banky a místní firmy.
  • Dvě banky v průběhu konference potvrdily, že budou finančně přispívat na vznikající Fondy HSOÚ.
  • V rozvoji regionů HSOÚ má zásadní význam vzdělávání.
  • Podpora rozvoje HSOÚ by měla zohledňovat místní specifika a vnímat je jako příležitost k dalšímu růstu.
  • Při podpoře rozvoje HSOÚ jsou klíčovými faktory lidské kapacity: identifikace lídrů v daném území a podpora místních elit.


Program konference:

(po kliknutí se otevře pdf)












V dopolední části programu bylo možné klást dotazy v rámci diskuse, k dispozici bylo i Slido (platforma pro kladení dotazů prostřednictvím aplikace v telefonu).

Dopolední část byla živě streamována.

 

 



Cíle konference:

  • Zvýšit povědomí o problematice HSOÚ a zdůraznit její význam.
  • Upozornit na nezbytnost integrovaného a koncentrovaného přístupu k této problematice.
  • Prezentovat příklady dobré praxe z Pardubického kraje a zdůraznit jejich potenciál jako vzor pro ostatní regiony.
  • Podpořit širší zapojení podnikatelského sektoru do řešení této problematiky.
  • Získat větší podporu pro intenzivnější zaměření na problematiku HSOÚ na národní úrovni.


Prezentace řečníků:


Na YouTube Parádní kraj naleznete i všechny videoprezentace.

Petr Kulhánek (Ministerstvo pro místní rozvoj ČR)

Pavel Kysilka (bankéř, ekonom) – 1. videoprezentace

Pavel Kysilka (bankéř, ekonom) – 2. videoprezentace

Lukáš Vlček (Ministerstvo průmyslu a obchodu ČR)

Fondy HSOÚ – představení

Mittweida, Volksbank, Sasko

Reel fotografií Josef Suchár (farnost Neratov)

 


 

Medailonky řečníků:

JUDr. Martin Netolický, Ph.D., hejtman Pardubického kraje

Martin Netolický se jako hejtman Pardubického kraje dlouhodobě zasazuje o podporu hospodářsky a sociálně ohrožených území a zajištění rovného přístupu k příležitostem pro všechny obyvatele Pardubického kraje. Pardubický kraj pod jeho vedením již třetí rok úspěšně pokračuje v podpoře těchto regionů, což dokládají pozitivní ohlasy na místní, regionální i celostátní úrovni. Na základě těchto zkušeností inicioval uspořádání celostátní konference, která se zaměří právě na problematiku podpory rozvoje HSOÚ a její význam. „Cílem konference je vytvořit platformu pro výměnu zkušeností a znalostí mezi klíčovými aktéry rozvoje regionů. Svitavy se tak stanou místem, kde se setkají odborníci, politici a další zainteresované strany, aby společně hledali konkrétní řešení pro zlepšení situace v našich nejvíce znevýhodněných oblastech,“ dodává k tomu Martin Netolický.

 

 


 

 

Ing. Tomáš Avrat, Místo jako značka

Tomáš Avrat je odborníkem na zlepšování reputace místa. Po dlouholetém rozvíjení komerčních značek v českých i zahraničních firmách se od roku 2014 specializuje na „značky“ míst. Spolupracuje s kraji, městy, destinacemi, klastry nebo inovačními ekosystémy, které chtějí podpořit svoji dlouhodobou atraktivitu a rozvoj. V evropské inovační agentuře JIC stál u zrodu mezinárodně úspěšné značky #brnoregion. Vytváří strategie, poskytuje konzultace, organizuje workshopy, vystupuje na konferencích. Jako AKA certifikovaný hodnotitel veřejných zakázek na marketing a komunikaci podporuje veřejné zadavatele při výběru těch nejlepších dodavatelů.

LinkedIn profil

 

 

 


 

 

Ing. Miroslav Balatka, poradce ministra pro místní rozvoj v oblasti regionální politiky se zaměřením na slabé regiony

Emeritní senátor za obvod Sokolov, iniciátor vzniku senátního Podvýboru pro regiony v transformaci, který je složen ze senátorů ÚK, KK a MSK. Také geodet, patriot, rekreační cyklista a baskytarista v undergroundové kapele. Dlouhodobě se zabývá problematikou HSOÚ a SPK, možnostmi nastartování těchto regionů a změny jejich současných trendů. Jako podstatné v této oblasti vnímá nutnost pozornosti státu k problematice HSOÚ a SPK, spolupráci všech aktérů od ministerstev přes kraje a municipality a hlavně kontinuitu a systematičnost. Téma slabých regionů je nadresortní, díky tomu jako celek hůře uchopitelné a k nápravě bude potřeba zejména komunikace. K níž přispívá i tato konference.

LinkedIn profil

 

 


 

Mgr. Václav Dokoupil, místostarosta města Moravská Třebová

Na půdě Masarykovy univerzity vystudoval obor Sociální geografie a regionální rozvoj. Už během studia se zajímal o fungování samospráv, po studiích působil jako manažer MAS Brána Brněnska a poté v oblasti komunikace s veřejností jako mluvčí města Moravská Třebová. Aktuálně se v roli místostarosty zodpovědného za rozvoj kultury a cestovního ruchu zaměřuje také na posilování image místa. „Celková reputace města je ovlivněna historickými souvislostmi a mnoha dalšími faktory. Existuje mnoho způsobů, jak zvyšovat hrdost a sounáležitost obyvatel. Nejvíce ale funguje osobní zkušenost. Nositelem odvahy a ochoty ke změnám musí být primárně každý z nás.“  

 

 

 


 

 

Mgr. Petr Ducháček, manažer rozvoje obchodu a infrastruktury ve společnosti CETIN

Ještě během studií na Masarykově Univerzitě v Brně, kde získal magisterský titul, se stal v roce 2010 tehdy nejmladším starostou v České republice. Obec Drnovice v Jihomoravském kraji vedl z pozice starosty hned dvě volební období. Následně byl další čtyři roky místostarostou. V zastupitelstvu působí dodnes. V roce 2018 začala jeho kariéra v telekomunikacích, a to ve firmě T-Mobile. Poté přešel do společnosti CETIN, člena skupiny PPF, na pozici manažera rozvoje obchodu a infrastruktury. Jeho tým má na starosti projednávání investicí do optické infrastruktury v obcích a městech, spolupráci s klíčovými B2B partnery, developery, SVJ a dalšími lokálními partnery.

LinkedIn profil

 


 

Mgr. Petr Filipi, ředitel Odboru inovativních a digitálních řešení Ministerstva průmyslu a obchodu ČR

Je odborníkem na fondy EU v oblasti podpory digitalizace firem a digitální infrastruktury. Na ministerstvu působí od roku 2016, začínal jako řadový referent, poté se stal ředitelem odboru se zaměřením na podporu podnikání od start-upů až po digitální infrastrukturu. Od poloviny roku 2023 se jeho agenda rozrostla o podporu průmyslového výzkumu, vývoje a inovací, podnikové i sdílené infrastruktury pro výzkum a vývoj. Spadá pod něj také problematika podpory spolupráce podniků, zejména malých a středních, s výzkumnými organizacemi. Oblastí jeho zájmu je i využívání inovačních voucherů pro řešení potřeb malých a středních podniků.

LinkedIn profil

 

 


 

Štěpán Hasal, senior bankéř pro veřejný sektor PPF banka a.s.

Zkušenosti s veřejným sektorem získal Štěpán Hasal nejprve na straně výkonné jako radní pro majetek městské části Praha 7. Tyto zkušenosti se následně rozhodl zúročit v privátním sektoru a nastoupil proto do PPF banka a.s. jako senior bankéř pro veřejný sektor, kde působí dodnes. Stará se přitom o významné klienty z řad municipalit, krajů, univerzit a městských firem. Ve volném čase působí jako prezident baseballového klubu SaBaT Praha a pořádá také debatní kluby na středních školách.

 

 

 

 


 

Ing. Tomáš Holinka, Ph.D., vedoucí oddělení strategie S3 na Ministerstvu průmyslu a obchodu ČR

Je zodpovědný za aktualizaci a implementaci Národní výzkumné a inovační strategie pro inteligentní specializaci ČR (RIS3). Jeho současná práce se zaměřuje především na propis národních priorit inteligentní specializace do programů podpory z operačních, národních a resortních programů a na návrh RIS3 misí. Aktivně vystupuje na domácích a zahraničních konferencích věnujících se problematice podpory inovačních ekosystémů nebo mezinárodní spolupráce v oblasti nových nástrojů výzkumné a inovační politiky. Svůj magisterský a doktorský titul v oboru ekonomie a finance získal na Vysoké škole ekonomické v Praze.

LinkedIn profil

 


 

Ing. Pavel Charvát, starosta města Moravská Třebová

Absolvent VUT Brno. V období 1991 až 2002 pracoval jako ředitel Technických služeb města Moravská Třebová, které spadá mezi regiony HSOÚ Pardubického kraje. Od roku 2022 se ve funkci starosty města aktivně podílí na iniciativách usilujících o podporu rozvoje tohoto území. S ohledem na své dlouholeté zkušenosti z podnikatelského sektoru (jednatel společnosti vyrábějící formy na přesné vstřikování plastů do automotive průmyslu) přináší do politiky cenný pohled na to, jak může efektivní podpora podnikání a inovativní přístupy v této oblasti napomoci nejen růstu ekonomiky, ale i zlepšení kvality života pro obyvatele regionu.

 

 

 

 


 

Ing. Petr Chlupáč, manažer útvaru Digitalizace státu, Česká spořitelna, a.s.

Petr Chlupáč je aktuálně v pozici  manažera útvaru Digitalizace státu s více jak 18letou zkušeností v České spořitelně, a.s.. Předtím působil v různých pozicích v bance zaměřených především na klientský servis ve Veřejném sektoru. Jeho projekty přispívají k rozvoji efektivní veřejné správy a současně modernizaci služeb i v těch nejmenších obcích.  Cílem je nabídnout stejné služby i občanům menších obcí, které ve srovnání s většími sídly, nebývají tak rozvinuté a pomoci tím stabilizovat místní komunity a udržet potřebnou míru služeb. Projekty na kterých pracují – krajské platební portály, samoobslužná platební zařízení, automatizovaná kolekce pohledávek, bezobslužné obchody a další.

LinkedIn profil

 

 


 

 

Ing. Jiří Janků, podnikatel, ředitel ve společnosti P-PINK, z.ú., co-owner ve společnosti eBRANA.cz, co-founder ve společnosti Feedyou

Titul Ing. získal na půdě Univerzity Pardubice na Fakultě ekonomicko-správní, kde studium úspěšně zakončil svou obhajobou diplomové práce na téma Finanční podpora ze strukturálních fondů EU – strategické možnosti pro mikroregion Terezín. Během svých studií se již aktivně zajímal o dění ve svém okolí a stál ve vedení studentských časopisů Studdaj a Brána. Vedoucí sekce pro rozvoj ICT krajské hospodářské komory Pardubice, zástupce kraje v republikové hospodářské komoře v ICT záležitostech. Spoluzakladatel a výkonný ředitel společnosti eBRÁNA oceněné prestižním titulem Odpovědná firma roku 2011 a mnoho dalších.

LinkedIn profil

 

 


 

Ing. David Koppitz, ředitel Vzdělávacího centra SFÉRA

David se více než 20 let věnuje rozvoji měst a regionů. Má zkušenosti v oblasti strategického řízení a v podpoře místního ekonomického rozvoje v České republice i v zahraničí. Jako náměstek ministra pro místní rozvoj koordinoval přípravy Strategie regionálního rozvoje ČR 2021+. Podílel se také přípravě a vyjednávání unijních programů na podporu integrovaného investování i na  vzniku nástrojů na vyrovnávání regionálních rozdílů. Ve Vzdělávacím centru SFÉRA v Pardubicích vede dnes již takřka 70členný tým nadšených a schopných lidí různých profesí. Rozvíjí partnerství se školami i technologickými firmami. Každodenně pracuje na tom, aby SFÉRA byla inovativní, spolupracující, kreativní, autentickou a odvážnou organizací, která přináší nové pohledy na učení a vzdělávání a přibližuje složitý svět kolem nás. 

LinkedIn profil

 

 


 

 

Ing. Roman Línek, MBA, místopředseda Evropského výboru regionů a předseda české delegace v EVR

Roman Línek se jako místopředseda Evropského výboru regionů (EVR) a předseda české delegace EVR aktivně podílí na prosazování politiky, která podporuje rozvoj regionů v rámci Evropské unie. Zaměřuje se přitom na oblast soudržnosti, která je klíčová pro vyrovnání rozdílů mezi regiony a zajištění rovného přístupu k rozvojovým příležitostem. Dlouhodobě se věnuje podpoře regionálních iniciativ zaměřených na zlepšení životních podmínek a ekonomické stability znevýhodněných oblastí, a to nejen v České republice, ale i v širším evropském kontextu.

 

 


 

Mgr. Jan Mandys, Ph.D., odborný asistent, Ústav správních a sociální věd na Fakultě ekonomicko-správní Univerzity Pardubice

Autor takřka osmdesáti publikací z oblasti rozvoje sociálních služeb, na téma kvality života a na vybrané problémy sociálně vyloučených osob. Má zkušenosti jak s výzkumem, tak s praktickou sociální prací včetně strategického plánování na úrovni sociální politiky. Podílel se na řešení několika projektů v sociální problematice a několik let byl inspektorem kvality sociálních služeb. Dlouhodobě se snaží propojovat akademickou sféru a místní veřejnou politiku s cílem zlepšovat situaci osob, na které se sociální politika zaměřuje.

LinkedIn profil

 


 

Bc. Michal Manhart, vedoucí projektu Broadband Competence Office (BCO) ČR na Ministerstvu průmyslu a obchodu ČR

Má za sebou více než 27 let praxe v oboru telekomunikací, kde pracoval na různých pozicích v oblasti regulovaných služeb. V současné době se věnuje rozvoji a osvětě v oblasti telekomunikačních sítí se zaměřením na osvětu podporu a mediaci mezi státní správou, samosprávou a podnikateli. Dále působí v oblasti poradenství v oblasti IT procesů a krizové komunikace, kde spolupracuje s několika znalci v oboru. Kromě toho se aktivně podílí na vzdělávání dětí a dospělých a své zkušenosti uplatňuje i jako učitel na základní škole. Od roku 2020 je vedoucím projektu BCO network ČR na MPO ČR.

LinkedIn profil

 

 

 


 

 

Ing. Zdeněk Mareš, ředitel pobočky Národní rozvojové banky v Hradci Králové

Zdeněk Mareš je dlouholetým ředitelem Národní rozvojové banky (NRB) se sídlem v Hradci Králové, instituce, která se významně podílí na podpoře a rozvoji českých regionů. Národní rozvojová banka (NRB) je specializovaná bankovní instituce vykonávající činnost ve veřejném zájmu a podporující udržitelný ekonomický a sociální rozvoj České republiky a jejich regionů. S využitím prostředků státního rozpočtu, rozpočtu krajů a evropských fondů banka poskytuje finanční nástroje ve formě zvýhodněných záruk, úvěrů či kapitálových vstupů, a zajišťuje také poradenství v oblasti úspor energie a veřejné infrastruktury. Služby Národní rozvojové banky mohou využívat převážně malí a střední podnikatelé, regiony a municipality.

LinkedIn profil

 


 

Ing. Martin Mata, MBA, LL.M., ředitel inovačního centra Ústeckého kraje 

 

Martin Mata je ředitelem inovačního centra Ústeckého kraje a expert na regionální rozvoj, inovace a podporu podnikání. Má bohaté zkušenosti z korporátního prostředí i vlastního podnikání, které využívá při strategickém řízení inovativních projektů. Jako doktorand se věnuje tématu transformace regionů, přičemž se zaměřuje na propojení veřejného a soukromého sektoru s cílem posílit konkurenceschopnost a udržitelnost místních ekonomik. Aktivně se podílí na implementaci moderních přístupů v oblasti podnikání, vzdělávání a kreativních odvětví.

LinkedIn profil

 

 


 

 

Ing. Miroslav Matej, Ph.D., ředitel Odboru financování územních rozpočtů Ministerstva financí ČR

Absolvoval Fakultu mezinárodních vztahů VŠE v roce 1998. Pět let poté na této fakultě úspěšně obhájil disertační práci a získal titul Ph.D. V roce 1999 nastoupil na Ministerstvo financí, kde byl v roce 2001 jmenován vedoucím Oddělení koordinace evropské integrace. Později zde zastával funkci interního auditora a od roku 2003 vedl Oddělení certifikace, akreditace a finanční perspektivy, jehož cílem bylo zajišťovat certifikaci výdajů strukturálních fondů a fondu soudržnosti. V letech 2006 až 2011 působil u Evropského účetního dvora, kde byl zodpovědný za provádění auditů rozvojové pomoci a zemědělské politiky EU. 

LinkedIn profil

 


 

 

Mgr. Ivana Lucáková Nesétová, ředitelka Centrom z. s.

Odborník na sociální problematiku a komunitní plánování s bohatými zkušenostmi v oblasti rozvoje sociálních služeb a participace občanů. Má za sebou již nemalou řádku úspěšně realizovaných projektů. Zaměřuje se na analýzu sociálních služeb, tvorbu strategií a implementaci opatření, která přispívají ke zlepšení kvality života na lokální úrovni. Aktivně spolupracuje se samosprávou, neziskovými organizacemi i veřejností. Na konferenci se bude věnovat sociální problematice, prezentaci příkladů dobré praxe s akcentem na jejich potenciál, který může být motivací pro ostatní regiony. Do všech výzev se vrhá se zápalem sobě vlastním a v soukromí ráda pomáhá a obdarovává.

 

 

 

 


 

 

Mgr. Kamil Papež, MPA, ředitel Odboru regionální politiky na Ministerstvu pro místní rozvoj ČR

Kamil Papež má 15 let praxe v oblasti veřejné správy a veřejné politiky. Od roku 2024 je ředitelem Odboru regionální politiky na Ministerstvu pro místní rozvoj ČR, který má na starosti tvorbu politik, strategií a analýz v oblasti regionálního rozvoje v ČR. Pod jeho odbor tak spadá i problematika HSOÚ. Před příchodem na ministerstvo působil 10 let na seniorní pozici v poradenství se zaměřením zejména na klienty z řad samospráv. Má za sebou realizaci pro více jak 60 měst a obcí napříč celou Českou republikou. V rámci svojí práce se zaměřoval na projekty z oblasti strategického řízení a plánování, inovací a good governance.

LinkedIn profil

 

 


 

Ing. Jaroslav Ploc, ředitel divize ITA a jednatel OR-CZ spol. s r.o.

Ve společnosti OR-CZ spol. s. r.o. působí více než 30 let. Výrazně se podílel na budování a rozvoji firmy, která dnes patří mezi přední poskytovatele IT řešení pro veřejnou správu, zdravotnictví i podnikatelský sektor. Jeho dlouholetá zkušenost a hluboká znalost informačních technologií stojí za úspěšnou realizací řady klíčových projektů, které pomáhají zákazníkům zefektivnit správu dat, procesů a služeb. Díky svému strategickému přístupu a schopnosti vést týmy je respektovaným odborníkem a lídrem v oblasti digitalizace a IT služeb.

LinkedIn profil

 

 

 


 

 

Mgr. Bronislav Podlaha, vedoucí oddělení Regionální centrum Střed, Odbor pro sociální začleňování (Agentura) Ministerstva pro místní rozvoj ČR

Kulturní a sociální antropolog, jenž s tématem sociálního vyloučení přišel poprvé do styku před čtvrt stoletím při výzkumech v romských osadách na východním Slovensku a v českých městských ghettech, a od té doby z tématu nevystoupil. Od roku 2008 pracoval v Agentuře pro sociální začleňování, nejprve jako lokální konzultant, posléze jako metodik. V roce 2015 se účastnil neúspěšné agenturní stávky na Úřadě vlády proti odvolání ředitele Martina Šimáčka a spolu s dalšími z Agentury odešel, aby se v roce 2023 po osmi letech působení v projektech místního akčního plánování rozvoje vzdělávání do ní vrátil jako vedoucí Regionálního centra Střed. Aktuálně má na starosti lokality v krajích Libereckém, Pardubickém, Jihočeském a na Vysočině.

 

 

 


 

Mgr. Ondřej Ptáček, Ph.D., jednatel společnosti Evergreen Advisory, s.r.o.

Ondřej působí v roli jednatele Evergreen Advisory, kde poskytuje poradenství pro veřejnou správu, investiční fondy a firmy v oblasti finančního řízení, finančních nástrojů, strukturování financování a dotací. Předtím působil jako ředitel v PwC Česká republika. Má více než 17 let odborných zkušeností v záležitostech souvisejících s přístupem k financím, veřejné podpoře, řízení podpůrných programů a finančních nástrojů. Ondřej pracoval jako ředitel v Národní rozvojové bance, kde byl mj. zodpovědný za implementaci finančních nástrojů EU ve výši více než 500 milionů EUR. Ondřej byl též v rámci skupiny NRB předsedou představenstva Národní rozvojové investiční, a.s., kde se věnoval investicím do startupů a oblasti revitalizace brownfields. Ondřej také nabyl zkušenosti v Evropském investičním fondu, působil též na Ministerstvu průmyslu a obchodu jako vedoucí oddělení odpovědný za veřejnou podporu a finanční nástroje.

LinkedIn profil

 


 

 

Mgr. Zdeněk Semorád, garant a koordinátor Rady Asociace krajů České republiky pro programové období 2028+

Zdeněk Semorád má díky dlouholetému působení na Ministerstvu pro místní rozvoj České republiky na pozici náměstka bohaté zkušenosti s evropskými fondy a regionálním rozvojem. V současné době je mimo jiné garantem a koordinátorem Rady Asociace krajů České republiky pro programové období 2028+. V této roli se podílí na přípravě a koordinaci strategií, které budou formovat rozvoj regionů a krajů v nadcházejícím programovém období EU. Jeho úkolem je zajistit, aby regionální specifika a potřeby krajů byly reflektovány při vytváření nových programů a politik zaměřených na rozvoj infrastruktury, hospodářství a zlepšení sociálních podmínek. Jeho práce je klíčová pro zajištění rovnoměrného a udržitelného rozvoje krajů, což pomáhá snížit regionální disparity a zlepšit kvalitu života občanů v celé České republice.

 

 

 


 

Ing. Jan Schneider, vrchní ředitel sekce regionální politiky, politiky bydlení a sociálního začleňování Ministerstva pro místní rozvoj ČR

Vystudoval Vysokou školu ekonomickou v Praze v oboru International Business. Před nástupem na MMR působil jako projektový a strategický manažer v oblasti sociálních služeb, snažil se o rovné příležitosti a služby pro rodiny. Je zvyklý na rozsáhlou spolupráci s veřejným sektorem na různých úrovních. Má praktické zkušenosti s rozvojem a tvorbou systémů sociálních a rodinných služeb, legislativními procesy, ale i s vytvářením sítí a pořádáním mezinárodních odborných konferencí a akcí. Má též rozsáhlé zkušenosti v oblasti mediální komunikace a jednání s veřejným sektorem, podniky a politiky.

LinkedIn profil

 

 


 

Mgr. Stanislav Schneidr, vrchní ředitel sekce koordinace evropských fondů, mezinárodních vztahů a cestovního ruchu Ministerstva pro místní rozvoj ČR

Během své více jak 20leté pracovní kariéry 13 let pracoval na pozicích provázaných s evropskými fondy, a to na různých úrovních veřejné správy, včetně zahraničního výjezdu a působení v diplomacii v rámci Stálého zastoupení ČR při EU v Bruselu. Podílel se na vyjednávání vstupu ČR do EU v oblasti regionální a strukturální politiky včetně realizace předvstupních nástrojů podpory a programů období 2004-2006. Dále byl členem vyjednávacího týmu víceletých finančních rámců EU 2007-2013 a 2014-2020 včetně s tím souvisejících nařízení a prováděcí legislativy EU, mimo jiné i jako vstupu do nastavení struktury strategických a programových dokumentů ČR.

LinkedIn profil

 

 


 

 

Ing. Martina Sieber, Ph.D., poradce pro management, Československá obchodní banka, a. s.

Je expertem pro problematiku investování, ať již soukromého, veřejného či na bázi PPP, dále pro ekonomickou a finanční racionalizaci investic a v neposlední řadě pro oblast bydlení, specificky dostupného bydlení. Posledních sedm let působila nejprve jako expert Ministerstva pro místní rozvoj a následně jako poradce Ministra financí pro oblasti dostupného bydlení. Od letošního roku působí v pozici poradce managementu ČSOB pro dostupné bydlení, která chce být významným partnerem pro všechny, kteří chtějí v České republice budovat dostupné bydlení.  Martina Sieber stála za vytvořením nástroje na podporu přípravy projektů realizovaného z Národního plánu obnovy, dále se podílela na formování pravidel dostupného bydlení v České republice a v neposlední řadě a řídila tým, který vytvořil cenovou mapu nájemního bydlení.

LinkedIn profil

 

 


 

 

Ing. Radim Sršeň, Ph.D., náměstek ministra pro místní rozvoj, starosta Obce Dolní Studénky, člen Evropského výboru regionů, vysokoškolský učitel

Po absolvování česko-anglického gymnázia v Olomouci vystudoval Mezinárodní a evropská studia – diplomacii na Fakultě mezinárodních vztahů Vysoké školy ekonomické v Praze, kde absolvoval rovněž doktorské studium v oboru Mezinárodní politické vztahy a od roku 2011 zde působí coby odborný asistent se specializací na Evropskou unii a OSN. Od roku 2010 je starostou Obce Dolní Studénky, od roku 2008 manažerem a v současnosti předsedou Místní akční skupiny Šumperský venkov, od r. 2013 byl místopředsedou a od r. 2021 je členem předsednictva Sdružení místních samospráv ČR.

 

 


 

 

Mons. Josef Suchár, farář, zakladatel Sdružení Neratov

Původně vyučený elektrikář, který byl v roce 1986 tajně vysvěcen na kněze. Po sametové revoluci se přihlásil do diecéze Hradec Králové, později se stal členem Diecézní charity Hradec Králové, jejímž byl dlouholetým prezidentem. Od roku 1992 spravuje Římskokatolickou farnost v pohraniční osadě Neratov, která po odsunu Němců téměř zanikla. Díky jeho činnosti se podařilo obnovit místní život a zvýšit počet stálých obyvatel a také opravit barokní kostel Nanebevzetí Panny Marie, dnes známý i díky prosklené střeše. Za tyto aktivity obdržel stříbrnou pamětní medaili Senátu (2015) a je nositelem Řádu T. G. Masaryka (2024).

 

 


 

Mgr. Bc. David Šimek, MBA, český politik a pedagog, od roku 2024 senátor Senátu ČR

David Šimek (*1977) je český politik a pedagog, od roku 2024 senátor Senátu ČR, od roku 2012 zastupitel Pardubického kraje a od roku 2010 starosta Svitav. Vystudoval geografii, biologii a geologii na Univerzitě Palackého a působil jako učitel a ředitel školy. Jako starosta města v hospodářsky slabším regionu se dlouhodobě věnuje podpoře těchto oblastí, rozvoji infrastruktury a spravedlivějšímu financování obcí. Ve svém programu prosazuje dostupnou zdravotní péči, lepší dopravní dostupnost a rozvoj komunitní energetiky​​.

 

 

 

 


 

 

Mgr. Michal Urban, ředitel divize podnikatelského prostředí ve společnosti CzechInvest

Pracuje v agentuře CzechInvest jako ředitel Divize podnikatelského prostředí, kde má na starosti zejména činnost regionálních kanceláří, podnikatelskou lokalizaci, brownfieldy, digitalizaci interních dat a vznik jednotného datového skladu. Byl věcným manažerem projektu podpořeného z OPZ, v rámci kterého mapuje CzechInvest stav lokální ekonomiky a na základě získaných dat vytváří vlastní komplexní ukazatele hodnocení území a datové modely pro plánování územního rozvoje. Na základě těchto dat připravuje jeho tým pro firmy a municipality celou řadu služeb, aktivit a nástrojů.

 

LindedIn profil

 

 


 

Mgr. Petra Válková, místostarostka města Česká Třebová

Mgr. Petra Válková působí třetím rokem jako místostarostka města Česká Třebová. Ve své gesci má mimo jiné i sociální, školský odbor a zdravotnictví. Před nástupem do funkce pracovala jako lektorka ekologické výchovy a věnovala se environmentální osvětě. V rámci své činnosti na radnici se aktivně zapojuje do organizování kulturních a komunitních akcí ve městě. Byla u zrodu komunitního plánu města a rozhýbala projekty v sociální sféře. Aktivně spolupracuje s neziskovými organizacemi. Je multipotencionální, má pozitivní životní postoj a ráda přijímá výzvy.

 

 

 

 


 

Ing. Tomáš Vlasák, ředitel regionální kanceláře společnosti CzechInvest

Tomáš Vlasák je specialistou na ekonomický rozvoj s třicetiletou praxí
v poradenství v těchto oblastech ve východní Evropě (Česká republika,
Slovensko, Srbsko, Rumunsko, Ukrajina, Kosovo) a střední Asii (Kyrgyzstán,
Tádžikistán, Uzbekistán) a s pětiletou praxí na magistrátu města. Má
zkušenosti s rozvojem malých a středních podniků, přiváděním přímých
zahraničních investic, strategickým plánováním pro obce i regiony, analýzou
místního podnikatelského klimatu a podporou realizace projektů ekonomického
rozvoje.

LinkedIn profil


 

Ing. Petr Zahradník, MSc., člen Národní ekonomické rady vlády (NERV) a poradce ministra pro evropské záležitosti

Petr Zahradník je ekonom, specializující se na téma hospodářské politiky EU; působí jako člen týmu poradenské společnosti BeePartner; spolupracuje s Českou spořitelnou. V letech 2015 – 2020 byl členem Evropského hospodářského a sociálního výboru v Bruselu, kde v současnosti působí v pozici poradce. V minulosti byl ředitelem EU Office České spořitelny či hlavním ekonomem Conseq Finance. Je absolventem oboru Evropská studia na Katolické univerzitě v Lovani v Belgii, Managementu hospodářské politiky na Columbia University a oboru Finance na VŠE v Praze. Hojně spolupracuje s médii a akademickou sférou.

 


 

 

 

 

KONFERENCI MODERUJÍ:

 

 

Petra Beránková, moderátorka Českého rozhlasu

Petra Beránková je profesionální moderátorka, která působí v oblasti televizního a rozhlasového zpravodajství. Dlouhodobě spolupracuje s Českým rozhlasem, kde je známá zejména z moderování regionálního zpravodajství. Díky profesionálnímu projevu, schopnosti vést rozhovory a orientaci v různorodých tématech je oblíbenou tváří nejen v rádiu, ale i při moderování veřejných akcí a konferencí.

LinkedIn profil

 


 

Mgr. Miroslav Janovský, vedoucí Odboru rozvoje a investic Pardubického kraje

Miroslav Janovský je vedoucím Odboru rozvoje a investic Pardubického kraje, kde se zaměřuje na zlepšení životních podmínek v hospodářsky a sociálně ohrožených územích. Je aktivním účastníkem odborných konferencí a seminářů, kde sdílí své zkušenosti a přístupy k rozvoji regionů. Jeho cílem je podporovat efektivní spolupráci mezi veřejným, soukromým a neziskovým sektorem pro dosažení udržitelného rozvoje.

LinkedIn profil