AKTUALITY
Po konzultacích projektových záměrů prostřednictvím tzv. „létajících manažerů“, které probíhaly na MěÚ Česká Třebová dvakrát týdně v průběhu dubna a května, semináři s názvem „Jak na rozvoj internetu v obcích“ nebo sérii workshopů „Jak změnit reputaci místa“ jsou naplánovány další zajímavé akce.
Další informace naleznete v sekci Semináře a konference.
Jak na rozvoj internetu v obcích – optika, 5G, WAS, dotace, evidence sítí a legislativa
Seminář je zaměřený pro zástupce samospráv Pardubického kraje a klade si za cíl představit starostům a starostkám nejen všechny technologické možnosti vedení datového signálu do obce a následně i v intravilánu obce, ale zároveň ukázat vhodný přístup a pozici obce v rozvojovém procesu.
Spoluorganizátory akce a zároveň hlavními řečníky semináře jsou zástupci Ministerstva průmyslu a obchodu z projektu BCO Network Česká republika. V druhé polovině akce vystoupí zástupci jak poskytovatelů internetu, tak společností zabývajících se primárně problematikou výstavby sítí a jejich následného pronájmu, kteří představ své rozvojové aktivity a plány na území Pardubického kraje.
Účast na semináři je zdarma a občerstvení pro účastníky bude zajištěno.
Integrovanost a koncentrace aktivit jako základní přístup k rozvoji regionů Pardubického kraje
Pardubický kraj dlouhodobě usiluje o vyvážený a udržitelný rozvoj, s důrazem na snižování sociálních a ekonomických rozdílů mezi jednotlivými regiony kraje včetně příhraniční oblasti s Polskem. Vychází přitom z předpokladu, že k významnějšímu rozvoji regionů může napomoci zejména integrovaný přístup a promyšlená koncentrace finančních zdrojů a dalších forem podpory. Rada Pardubického kraje proto na svém jednání dne 18. října 2021 rozhodla o přípravě Integrovaných plánů za SO ORP Moravská Třebová a ORP Česká Třebová.
Integrovaný plán za SO ORP Česká Třebová byl dne 21. listopadu 2022 schválena Radou Pardubického kraje.
Celý postup tvorby integrovaných plánů a nového přístupu k rozvoji ohrožených území je pilotním projektem nejen v rámci Pardubického kraje, ale také v rámci celé České republiky. Integrovaný plán je tedy nutné vnímat jako živý dokument. V aktuální době jsou např. prohlubovány analýzy v oblasti bydlení a služeb (mj. ve spolupráci s Univerzitou Pardubice a VŠE v Praze), z čehož postupně vyplynou také možné nástroje na jeho podporu.
Integrovaný přístup vyžaduje větší ochotu ke spolupráci a koordinaci opatření na různých úrovních nejen samosprávy, ale také podnikatelského a neziskového sektoru. Do strategické diskuze se doposud podařilo zapojit řadu místních, regionálních a částečně již také národních partnerů:
- Pardubický kraj – iniciátor, vlastník a realizátor projektu podpory HSOÚ v Pardubickém kraji, investor v rámci krajských kompetencí
- Města a obce v SO OPR Česká Třebová – primární odpovědnost za rozvoj území, nositelé projektů veřejné infrastruktury
- Regionální rozvojová agentura Pardubického kraje – zajištění odborné a projektové podpory, organizace akcí pro obce, posílení absorpční kapacity regionálních aktérů
- P-PINK – iniciace a poskytování služeb na podporu inovací a podnikavosti v regionech
- CzechInvest – zapojení podnikatelského prostředí do rozvoje regionů, účast na průzkumech, vazba na národní nástroje a strategie v oblasti podpory podnikání a inovací
- Univerzita Pardubice – výzkum v oblasti bydlení v místě i mezi potenciálními rezidenty
- Vysoká škola ekonomická v Praze – výzkum v oblasti infrastruktury a služeb v cestovním ruchu (ve spolupráci s DMO Východní Čechy)
Společným cílem všech zapojených institucí je zamezení dalšímu „otevírání nůžek“ mezi regiony.