Když koupání, tak v biotopu – Proseč & Hlinsko

KDO:
Zastupitelstva měst Proseč a Hlinsko, firma BAPO z Brna

KDE:
V Proseči a Hlinsku na místech stávajících chátrajících koupališť.

CO:
Rekonstrukce, respektive vybudování nového městského koupaliště v duchu ekologických trendů

 

 

PROČ:
Stávající prosecké koupaliště se zrodilo ve třicátých letech minulého století. Je mu tedy přes devadesát let. Kromě patrného značného zdevastování zubem času je proto logické, že neodpovídá současným požadavkům na hygienu, bezpečnost apod. Obdobná situace trápila hlinské milovníky vodních radovánek. Koupaliště už tedy o inovace přímo volala a prosila. Stejně jako občané – jejich návštěvníci.

JAK:
Zastupitelstvo se rozhodlo jít při rekonstrukci cestou koupacího biotopu. Proč? Biotopy jsou ekologické a provozně citelně méně náročné než klasické vybetonované, ba i přírodní nádrže určené ke koupání a vodním hrátkám občanů. V biotopech na rozdíl od běžných nádrží pečují o čistotu vody vlhkomilné a vodní rostliny, přesněji řečeno jejich kořeny. Tyto přírodní čističky rostou v oddělených regeneračních jezírkách. Voda sem nateče, pročistí se a vrací se do koupací zóny. Žádná dezinfekce, žádná chemie. Jen kytičky.

KDY:
V Proseči studii zpracovala firma BAPO, která realizovala 90 % koupacích biotopů v ČR. Celkově činí náklady na rekonstrukci 5 000 000 Kč. Pokud se vše zadaří, první koupací sezona by měla být zahájena v létě 2021.

V Hlinsku by již měli mít hotovo na přelomu dubna a května 2021. Náklady přesáhnou 30 000 000 Kč. Všichni proto doufají, že bude koupačka v novém biotopu v našich nepředvídatelných časech již povoleným osvěžením.