CityZen

Co tvoří a kde sídlí:

Startup CityZen s.r.o. založili 3 nadšenci z Chrudimi. Vymysleli unikátní úpravu oděvů, která dává textilu velmi zajímavé vlastnosti. Hlavní partneři jsou rozprostřeni ve více lokalitách – konkrétně ve Skutči, Havlíčkově Brodě, České Třebové a v Šumperku. Součástí stratupu je interní vývojový tým a externí vývojové zdroje. S příchodem investic by mohl v budoucnu zůstat celý vývoj in-house.

V čem jsou inovativní:

CityZen má patentovanou úpravu, která oděvům typu tričko, košile, pola zajistí nešpinivost a když se zapotíte, tak pot není vidět. K tomu se oblečení méně mačká a nezapáchá při zpocení. Vše je vyrobené z přírodních materiálů, tedy bavlně a nově i na vlně Merino. Část sortimentu je opatřena antibakteriální úpravou, což dělá produkty ještě kvalitnějšími.

Působení na trhu a úspěchy:

Startup byl založen 1. září 2018. Obchodně se nastartoval až 30. května 2019, kdy se stal celostátním vítězem startupové soutěže T-Mobile rozjezdy. Na začátku byla výroba pánských trik. Dnes firma nabízí široký sortiment a to jak z pohledu barev, tak z produktového portfolia. Kromě pánských a dámských trik najdete v nabídce pánské polokošile, neviditelná trika pod košile a v roce 2021 přijde sortiment: dámské a pánské košile ve verzi společenské i business casual, dále trika s dlouhým rukávem a dětské a sportovní kolekci. V budoucnosti jsou v plánu šaty, kraťasy a kalhoty. Na trh je v plánu je uvést začátkem roku 2022. Za 2,5 roku od založení firmy se toho povedlo už hodně. Od patentu, ochranných známek po značné rozšíření sortimentu. První nabídka bylo jedno triko ve 3 barvách. Do konce roku 2021 budou pro dámy 12 barev a 3 střihy, pro pány 11 barev a 2 střihy ve velikostech S až 6XL. Meziročně rostou více jak 500 % a toto tempo mají ambici udržet i v následujících 2 letech. Více informací na https://www.cityzenwear.cz/.

Export:

V současné době je primární trh Česko a Slovensko. Nicméně exportují také do Německa a expandují také na další trhy.

Co se nepovedlo:

V rámci vývoje mají za sebou slepé uličky a hromadu zmetků, kdy nebyli spokojeni s výsledkem. To však k vývoji patří. Sami o sobě říkají, že se nedaří přejít z punkové firmy do firmy spořádané. Tedy do té, která bude mít definované procesy, postupy a řád. To se dá předpokládat, že přijde postupem času.