Budoucnost nejen PARÁDNÍHO kraje je v SMART řešeních

V Pardubickém kraji v průběhu dubna proběhl seriál vzdělávacích seminářů „SMART řešení pro města, obce a regiony: od strategie k implementaci“, který se uskutečnil pod hlavičkou Parádního kraje a Smart akcelerátoru Pardubického kraje II. Pod vedením zkušených lektorů se nejen zástupci samospráv seznámili s tím, jaké výhody chytré technologie přinášejí pro každodenní život a rozvoj regionu.

Smart technologie a inovace jsou tu pro to, aby nám ulehčily a zkvalitnily život, a to v podstatě ve všech jeho oblastech. Pro jejich implementaci je však zásadní role samospráv, bez jejichž aktivního zapojení je nelze v širší míře aplikovat. Proto ve dnech 7. 4., 13. 4. a 28. 4. proběhla v Pardubicích série vzdělávacích seminářů nejen pro zástupce měst a obcí Pardubického kraje.

„Chceme, aby Pardubický kraj byl parádním místem pro život i byznys. Proto jsou pro nás SMART řešení velmi důležitá a aktivně podporujeme jejich rozvoj. V prvé řadě je ale zásadní vést osvětu v tom, co vlastně tato řešení konkrétně přináší. Z tohoto důvodu jsme se rozhodli tuto sérii seminářů uspořádat,“ osvětlil Ladislav Valtr, radní Pardubického kraje zodpovědný za regionální rozvoj, evropské fondy a inovace.

Jednotlivé přednášky vedli skuteční odborníci na danou problematiku. Mezi přednášející tak patřili mimo jiné Rut Bízková, bývalá předsedkyně TAČR, Lucie Nencková, expertka na udržitelný rozvoj, Martina Krčová, odbornice na komunitní energetiku, nebo Miroslav Svítek, profesor dopravní fakulty ČVUT.

Semináře se zaměřily na témata, jako je například evropský kontext a podpora ze strany EU pro zavádění chytrých řešení, role obcí a měst, česká „Koncepce Smart Cities – odolnost prostřednictvím SMART řešení pro obce, města a regiony“ z dílny MMR a další. Dále se lektoři zabývali oblastmi, kde SMART řešení pomáhají. A těch je opravdu spousta. Jen namátkou zmiňme energetiku, oběhové hospodářství, školství, doprava, ochrana životního prostředí atd.

„SMART řešení se dají aplikovat de facto ve všech oblastech lidského života, kde nám šetří čas i peníze a napomáhají v rozvoji celého regionu. Věřím, že si účastníci odnesli spoustu zajímavých podnětů a začnou chytrá řešení v rámci svých měst a obcí implementovat. A kdo se nestihl těchto akcí zúčastnit, nemusí zoufat. Veškeré důležité informace nejen ze světa SMART najdete na našem portálu www.paradnikraj.cz,“ dodal Ondřej Tušl, který jako RIS3 manažer má na starosti projekt Smart akcelerátoru Pardubického kraje II.

Tisková zpráva ve formátu PdF ke stažení: SMART řešení – TZ