Contipro, firma, která vytváří budoucnost

Kyselina hyaluronová. Určitě jste ten obtížně vyslovitelný název už slyšeli, nejspíše v reklamě na nějakou slavnou kosmetickou značku. Svůdný ženský hlas proklamuje přítomnost téhle látky v tom nejlepším krému pro vaši pleť. Nevíme, jaký je ten krém, ale ta kyselina hyaluronová je skutečně zázrak. A jejím největším výrobcem je česká firma Contipro z Dolní Dobrouče.

Ve čtvrtek 23. listopadu se ve firmě Contipro uskutečnilo setkání společné Krajské inovační platformy oboru Biomedicína, kterou jsme pořádali pro PARdubický a Královehradecký kraj společně s centrem Pro Inovace.

Pozvání přijali zástupci firem podnikajících ve farmaceutickém a kosmetickém průmyslu. Mezi hosty nechyběli zástupci CzechTrade, Czechinvest a pozvání přijal i radní PARdubického kraje pro regionální rozvoj Ladislav Valtr. Hosty přivítal majitel a zakladatel společnosti Contipro docent Vladimír Velebný a ve svém příspěvku představil příběh Contipra.

Zázrak z Dolní Dobrouče

Slyšeli jste už o firmě Contipro? O ryze české firmě s exportem 95 % a více než 100 patenty? Contipro stojí na inovacích díky vlastnímu aplikovanému výzkumu. Prostřednictvím biotechnologických procesů vyrábí aktivní látky pro kosmetický a farmaceutický průmysl. Na trh uvádí vlastní produkty pro lidskou i veterinární medicínu a doplňky výživy. Provádí smluvní výzkum a vývoj i výrobu na zakázku.

„Uvědomili jsme si, že nemůžeme a nechceme být levní. Proto vyrábíme v nejvyšší kvalitě a investujeme do vlastního výzkumu a vývoje. Stále chceme být o krok napřed a uvádět na trh nové produkty, v průběhu následujících let plánujeme investice do vývoje a do modernizace výroby za miliardu a půl korun. Kyselina hyaluronová má stále obrovský potenciál, nejen v kosmetice, ale ještě větší v medicíně.“

Vladimír Velebný

Jak to probíhá v praxi? Ve výzkumu a vývoji nejprve schválí výzkumné cíle. Po provedení výzkumných prací musí výzkumník obhájit výsledky výzkumu v závěrečném povolovacím řízení. Po schválení se vyrobí vzorky pro testování a sestaví se maloobjemové výrobní zařízení. Cílem je získat povolení k prodeji a CE značku.

Vývoj a výzkum je zaměřen na regeneraci prostřednictvím kyseliny hyaluronové (HA), ze které jde vyrobit prášek, ale i mikrovlákno, nanovlákno, netkaná textilie nebo hydrogel. Tahle látka představuje skutečně budoucnost ve farmaceutickém průmyslu. A v Dolní Dobrouči ji zkoumají ze všech stran.

Zaměřují se na vývoj nových materiálů, zkoumají, jak na ně bude tělo reagovat a vyvíjejí aplikační formy (hydrogely, mikrovlákna, netkané textilie, nanovlákna, tenké filmy, polymerní micely). Vyvíjejí také nové technologie a zjišťují, jak látky působí na organismus. Protože kyselina hyaluronová hydratuje pokožku, je o ni velký zájem v kosmetickém průmyslu, pohříchu ale hlavně v zahraničí. 

„Firma Contipro jde svou cestou, jinou, než o jakých se dočtete v učebnicích řízení výroby a marketingu. Nezabývají se jen dílčími inovacemi, dokonce ani nehledají mezery na trhu jako ostatní. Jdou vlastní cestou, vytváří poptávku vlastním vývojem a nabídkou jedinečných produktů. Je až neuvěřitelné, že ze světového měřítka takto „malá“ firma dokáže zvládnout celý proces od nápadu přes výzkum, poloprovoz, schvalovací procesy až po zabalený výrobek. Tomu říkám přidaná hodnota,“ vyjádřil se o společnosti krajský radní pro regionální rozvoj Ladislav Valtr.

Jenom nápad nestačí

V dalším příspěvku přiblížil výzkumník Ing. Marek Pokorný proces vývoje nových strojů a zařízení. Protože má Cotipro unikátní produkt, musí si vyrábět vlastní výrobní technologie a neustále pracovat na zvyšování kvality. Často dochází ke střetu teorie a praxe mezi akademickým výzkumem, který končí patentem, a vývojem, který se snaží převést patent do praxe a uvézt ho na trh.

Doktorka Martina Hermannová poté promluvila o dlouhé cestě, kterou musí projít léčiva, doplňky stravy a kosmetické přípravky, než se dostanou k zákazníkům. Jenom nápad nestačí. O tom přesvědčil posluchače i Ing. Pavel Kušnierik.

Registrační proces trvá průměrně 2 roky. Je potřeba si určit, kdo je uživatel, zákazník a kdo určuje požadavky. Abychom našli odpověď na tyto otázky, musíme definovat určený účel, tedy použití, pro které je výrobek určen.

V Contipru se věnují 4 typům projektů. Jsou to zdravotnické prostředky, kosmetické přípravky (určené pro zdravého člověka), doplňky stravy (také pro zdravé lidi) a léčivé přípravky (léky). Hranice mezi kategoriemi není ale ostrá. Něco je kosmetický a zároveň léčivý přípravek. Slova jsou podobná, ale rozdíly v nákladech na atestace obrovské. Testy, validace, kvalifikace strojů, klinické zkoušky se pak promítají do finální ceny produktu.

Blok přednášek uzavřel docent Velebný návrhem zřízení Bioklastru. Na toto téma jsme připravili podrobnější článek!

Na exkurzi

Představte si supermoderní laboratoř, ve které pracují nadšení výzkumníci, které jejich práce baví. Takový dojem jsme měli z prohlídky, která následovala po přednáškové části. Kyselinu hyaluronovou zde zkoumají ze všech stran. Viděli jsme výrobu HA v malé sklenici i v obrovské nerezové cisterně. A z čeho se vyrábí? Z vnějšího obalu streptokoka. To je bakterie, která si vytvoří obal z HA, aby ji naše tělo nepoznalo a pustilo dál. Při výrobě ale streptokokovi seberou jeho kamuflážní oblek a tím získají čistou HA v podobě bílých vloček.

HA se totiž vyskytuje přirozeně i v našem těle, zejména v kloubech a očích. S věkem jí ale ubývá. HA má velké regenerační a hydratační vlastnosti, takže může pomoci s hojením ran, ale i s vyhlazováním vrásek. Je to zkrátka látka budoucnosti a úspěch firmy Contipro je opravdu zasloužený.

HA se totiž vyskytuje přirozeně i v našem těle, zejména v kloubech a očích. S věkem jí ale ubývá. HA má velké regenerační a hydratační vlastnosti, takže může pomoci s hojením ran, ale i s vyhlazováním vrásek. Však ji ve svém popularizačním videu zmiňuje i MenT. Je to zkrátka látka budoucnosti a úspěch firmy Contipro je opravdu zasloužený.

Chcete, aby se některé z budoucích setkání Krajské inovační platformy uskutečnilo ve vaší firmě? Určitě se nám ozvěte.