AKTUALITY
Pardubický kraj rozšiřuje podporu regionů na Svitavsko a Králicko
Po úspěchu pilotního projektu podpory rozvoje regionů Českotřebovska a Moravskotřebovska zahajuje Pardubický kraj podporu v dalších oblastech. V druhé polovině června 2025 proběhla úvodní jednání Řídicích výborů v Králíkách a ve Svitavách, která mají být klíčovými nástroji pro koordinovaný rozvoj těchto regionů.
ORP Svitavy a ORP Králíky spadají podle strategických dokumentů Ministerstva pro místní rozvoj ČR i Pardubického kraje mezi hospodářsky a sociálně ohrožené území (HSOÚ). Oba regiony čelí různým výzvám, společnými znaky jsou ale horší životní podmínky a méně rozvojových příležitostí. Často zde dochází ke zhoršení sociální struktury (jak věkové, tak i vzdělanostní), problémem bývá také dostupnost kvalitních veřejných služeb a nízká občanská vybavenost. V mnoha oblastech lze jako problém identifikovat také nedostupnost vysokorychlostního internetu. Na území Pardubického kraje se toto vymezení týká čtyř regionů, a to Moravská Třebová, Česká Třebová, Králíky a Svitavy.
Jednání Řídicího výboru HSOÚ Svitavy se uskutečnilo ve čtvrtek 19. června 2025 ve Svitavách. Předseda výboru a starosta města David Šimek zdůraznil důležitost praktických řešení: „Velmi si vážím zájmu všech aktérů, kteří se rozhodli aktivně zapojit do této iniciativy. Věřím, že pravidelná setkání výboru pomohou nastartovat rozvoj Svitavska společnými silami.“
O týden později, 25. června, se obdobné setkání uskutečnilo i v Králíkách, kde vznikl Řídicí výbor HSOÚ Králíky, jehož předsedou se stal starosta Václav Kubín. V Králíkách se diskutovalo zejména o možnostech rozvoje turismu, využití Kralického Sněžníku, zlepšení infrastruktury či spolupráci s Polskem. Jak zdůraznil Václav Kubín: „Cestovní ruch je jednou z nejsilnějších příležitostí pro nastartování místní ekonomiky. Skutečný efekt ale přinese jen koordinovaný postup mezi obcemi, podnikateli a krajem.“
Obou jednání se zúčastnil také hejtman Pardubického kraje Martin Netolický, který představil nový krajský nástroj podpory – návratnou finanční pomoc s alokací 100 milionů korun určenou na strategické projekty v definovaných oblastech. Mezi ně patří jak Svitavsko, tak Králicko. „Podpora ohrožených regionů musí být konkrétní, cílená a dlouhodobá. O to se v rámci podmínek kraje snažíme a jsem rád, že jsme inspirací také pro ostatní regiony a v mnohém i pro stát. V rámci návratné finanční výpomoci chceme podporovat zejména projekty zaměřené na zóny pro bydlení, startovací byty, revitalizaci brownfieldů, průmyslové zóny, startovací dílny či kanceláře. Prostředky bude možné využít také v oblasti zdravotnictví, budování infrastruktury cestovního ruchu či na budování komunitních center. Nabízíme pomocnou ruku, ale je na jednotlivých územích, jak ji využijí,“ uvedl Martin Netolický. Tento nástroj doplňuje širokou škálu stávajících forem podpory, které Pardubický kraj HSOÚ regionům poskytuje. V tomto směru je Pardubický kraj lídrem v České republice.
Podporu oběma regionům vyjádřili také zástupci Ministerstva pro místní rozvoj a Ministerstva průmyslu a obchodu, kteří přislíbili součinnost při přenášení priorit regionů na celostátní úroveň.
Integrovanost a koncentrace aktivit jako základní přístup k rozvoji regionů Pardubického kraje
Pardubický kraj dlouhodobě usiluje o vyvážený a udržitelný rozvoj svých regionů. Regionální rozvoj však musí být založen na kvalitním plánování a strategii, protože vyžaduje koordinaci mnoha různých stakeholderů s odlišnými zájmy. Tento přístup se Pardubickému kraji osvědčil mimo jiné při podpoře Hospodářsky a sociálně ohrožených území.
Tato území byla na základě podrobných analýz definována na národní úrovni dokumentem Strategie regionálního rozvoje ČR 2021+.
Dané regiony čelí různým výzvám, společnými znaky jsou ale horší životní podmínky a méně rozvojových příležitostí. Často zde dochází ke zhoršení sociální struktury (jak věkové, tak i vzdělanostní), problémem bývá také dostupnost kvalitních veřejných služeb a nízká občanská vybavenost. V mnoha oblastech lze jako problém identifikovat také nedostupnost vysokorychlostního internetu.
Na území Pardubického kraje se toto vymezení týká čtyř regionů, a to Moravská Třebová, Česká Třebová, Králíky a Svitavy.
Rada Pardubického kraje na přijetí Strategie regionálního rozvoje ČR a vymezení HSOÚ reagovala okamžitě, a v roce 2021 rozhodla o projektu podpory ORP Moravská Třebová a ORP Česká Třebová.
Pardubický kraj se v tomto ohledu zaměřuje především na účinná integrovaná řešení a zároveň na územně zaměřený přístup. Toto pojetí překonává tradiční administrativní hranice a je založeno na silném partnerství a koordinaci aktivit jednotlivých stakeholderů.
Do strategické diskuse se doposud podařilo zapojit řadu místních, regionálních a také národních partnerů.
Iniciátorem a realizátorem projektu podpory HSOÚ je Pardubický kraj. Odbornou a projektovou podporu zajišťuje Regionální rozvojová agentura Pardubického kraje. Poskytování služeb na podporu inovací a podnikavosti v regionech má za úkol pardubický podnikatelský inkubátor P-PINK, ve spolupráci s agenturou pro podporu podnikání a investic CzechInvest a Hospodářskou komorou.
Zapojena je také Univerzita Pardubice, která zpracovává potřebné analýzy a výzkumy, na národní úrovni se na podpoře regionů Pardubického kraje podílí Ministerstvo pro místní rozvoj ČR a Ministerstvo průmyslu a obchodu.
Primární odpovědnost za rozvoj území však mají města a obce v regionech, a to jako nositelé projektů veřejné infrastruktury. Důležitými aktéry jsou v neposlední řadě také zástupci z řad místních podnikatelů a neziskových organizací.
Všichni tito partneři se pravidelně sjíždí do území regionů, aby zhodnotili dosavadní kroky a dohodli se na aktivitách, které budou realizovány v následujících měsících.
Základem úspěšných intervencí v regionech však není přísun finančních prostředků, jsou to investice do lidí a know-how. Finance hrají při řešení identifikovaných problémů důležitou roli, nicméně bez rozvoje lidského potenciálu a know-how by i ty nejlepší finanční prostředky zůstaly nevyužité. Investice do těchto oblastí jsou proto klíčem k dosažení trvalého úspěchu a budování prosperující budoucnosti.
Důkazem jsou mimo jiné právě výsledky tříletého působení Pardubického kraje v regionech Česká Třebová a Moravská Třebová. Díky koordinovaným aktivitám a novým iniciativám se daří zlepšovat kvalitu života obyvatel těchto regionů a vyt která jsou identifikována jako hospodářsky a sociálně ohrožená.
Tento projekt je svým přístupem k podpoře regionů pilotní nejen v rámci Pardubického kraje, ale také v rámci celé České republiky.