RETIA

Co tvoří a kde sídlí:

Ryze česká společnost RETIA navazuje na stoletou tradici jednoho z největších výrobců radarů dvacátého století Tesla Pardubice. Založena byla v Pardubicích v roce 1993. RETIA vyvíjí, vyrábí a modernizuje radary, systémy velení a řízení, lokalizační a komunikační systémy, a také záznamové systémy ReDat pro nahrávání a následné zpracování hlasu, obrazovek a dat. Produkty společnosti nacházejí využití ve vojenské i v civilní oblasti. RETIA je členem průmyslové skupiny Czechoslovak Group a její divize CSG Aerospace.

V čem jsou inovativní:

RETIA je od svého založení spíše technologickou a vývojářskou firmou, která se až v posledních letech intenzivně proměňuje ve výrobce. I přes tento trend zaměstnává firma více než 60 procent vysokoškoláků, z nichž většina pracuje ve vývoji. To se v minulých letech projevilo vznikem řadou zajímavých produktů.

Z nich jsou nejzajímavější víceúčelový 3D radar pro detekci a současné sledování pozemních cílů a pomalých nízkoletících cílů s malou odraznou plochou ReGUARD. Tento radar umí detekovat například dron až na vzdálenost 18 km a do výšky tři kilometry, to je na trhu jedinečné. Druhou novinkou je přenosný radar ReTWis 5, který detekuje živé bytosti za zdí nebo nekovovou překážkou.

 

Působení na trhu a úspěchy: 

RETIA díky dlouholetým zkušenostem, vlastní výrobě a vývoji na špičkové úrovni realizovala řadu zakázek nejen pro významné domácí zákazníky, ale také pro zákazníky z více jak 50 zemí světa. Díky svým kompetencím se RETIA stala partnerem izraelské společnosti Elta Systems a zapojila se do projektu zavedení nových 3D mobilních radarů kategorie MADR (Mobile Air Defence Radar).

Zapojila se též do mezinárodního projektu AGS (Alliance Ground Surveillance). Jde o projekt NATO, jehož cílem je ochrana vojáků na bojišti. V rámci spolupráce ve skupině CSG osazuje RETIA vozidla PANDUR II a TITUS veškerou elektronikou a komunikačními systémy, což tvoří více než 60 % celkové ceny výsledného produktu.

Export: 

RETIA vyváží své produkty do více než 50 zemí světa. V minulém období se jí povedlo prosadit se na náročném trhu v USA. Její přenosný radar ReTWis 5 se schopností „vidět přes zeď“ se na tamním trhu prosadil do oficiálního katalogu Federálních bezpečnostních složek, prodává se pod značkou POLR-1 a již byl nasazený v několika ostrých akcích, při nichž potvrdil svoji schopnost vypomáhat speciálním jednotkám při potírání kriminality, nebo se například podílet na osvobození rukojmích.