Startovací vouchery patří k nejúspěšnějším projektům Pardubického kraje roku 2021

S blížícím se koncem roku stojí za to rekapitulovat letošní počiny. Mezi ty zdařilé se bezesporu počítá úspěšný dotační program startovacích voucherů pro začínající podnikatele. Díky nim Pardubický kraj podpořil nejrůznější projekty od tvorby mobilních vzdělávacích her, přes řemeslnou pekárnu až po komplexní rozvoj celé firmy.

„Pokud chceme mít z Pardubického kraje skutečně parádní místo pro život, musíme se soustředit mimo jiné na podporu začínajících podnikatelů. Vždyť každý dobře ví, že malí a střední podnikatelé jsou páteří ekonomiky. Máme proto velkou radost, že jsme v letošním roce mohli podpořit hned 14 projektů začínajících firem za bezmála 1,25 milionu korun. Už nyní je jasné, že v novém roce 2022 tuto dotační výzvu opět vypíšeme,“ uvedl Ladislav Valtr, krajský radní pro oblast regionálního rozvoje, evropských fondů a inovací.

Původní alokace určená pro startovací vouchery byla letos přitom 1 milion korun. Z důvodu velkého zájmu a vzhledem k vysoké kvalitě podaných žádostí však bylo rozhodnuto o jejím navýšení tak, aby se dostalo na každý projekt, který splnil požadovaná kritéria.

Níže vám pro lepší představu přinášíme 3 konkrétní příklady podpořených projektů:

 Výroba cukrářských a pekařských výrobků s řemeslnou pekárnou

Podpořeno částkou 115 611 Kč

Jedná se o malou pardubickou kavárnu, která se zaměřuje na vlastní cukrářské a pekařské výrobky. Částka bude využita na rozšíření výrobny tak, aby se v ním mohlo vyrábět širší spektrum pečiva, které v Pardubicích doposud není jinde nabízeno. Konkrétně pak peníze pomohou s rozvojem webu s objednávkovým systémem a nájemným. Po dokončení vzniknou díky projektu 4 nová pracovní místa.

Tvorba vzdělávacích mobilních her a pronájem aplikace

Podpořeno částkou 135 610 Kč

Žadatelka má v tomto případě v nájmu 2 mobilní vzdělávací hry, které jsou určeny pro žáky základních škol v Pardubicích a Moravské Třebové. V rámci her žáci chodí po městě a plní pomocí aplikace zadané úkoly. Pomocí finanční podpory ze startovacího voucheru žadatelka nakoupí mimo jiné licenci na tvorbu vlastních her a vytvoří pro žáky zcela unikátní nové vzdělávací hry.

Rozvoj firmy

Podpořeno částkou 95 611 Kč

V tomto případě pomáhá startovací voucheru s rozvojem společnosti zaměřené na výrobu nákladních kol. Ty dosud montovali z dovezených součástek, nicméně nově se firma chce zaměřit na kompletní výrobu zcela vlastních kol určených pro dopravu nákladu například ve městech.