Jaký význam má dostupnost bydlení pro další rozvoj municipalit? Měla by obec nebo město do dostupného bydlení intervenovat? A v jaké míře a v jakých případech? Je lepší pojmou koncept dostupného bydlení jako družstevní bydlení, nájemní bydlení nebo snad byty uvolnit do soukromého vlastnictví? A jaké materiály při realizaci staveb můžeme použít? Tyto ale i další otázky byly podkladem pro vzdělávací seminář, který se uskutečnil 1. října 2024 v sále Městského úřadu v Moravské Třebové.
Seminář Dostupné bydlení pro města a obce byl určen zejména pro zástupce obcí a věnoval se otázkám, jak mohou místní samosprávy aktivně přistupovat k problematice bydlení a jaké jsou aktuální možnosti financování a podpory. Setkání se zúčastnili řečníci z veřejné i soukromé sféry, kteří představili své zkušenosti a odborné pohledy na současnou situaci.
Akce se uskutečnila v rámci projektu Regionální stálá konference PARdubického kraje a je součástí dlouhodobé podpory hospodářsky a sociálně ohrožených území (HSOÚ) PARdubického kraje.
Tomáš Krátký z Regionální rozvojové agentury PARdubického kraje (RRA PK), moderátor semináře, zahájil program otázkou, zda by obce měly intervenovat do rozvoje bydlení. Poté již předal slovo prvnímu z řečníků, kterým byl Jan Holeček z PARdubického kraje a MAS Hlinecko.
Ten ve své prezentaci zdůraznil, že bydlení je základní lidskou potřebou, která určuje kvalitu života. Soukromý sektor sice hraje klíčovou roli v oblasti bydlení, ale veřejná správa musí vytvářet podmínky, aby byl dostupný dostatek kvalitních ploch pro výstavbu. Holeček upozornil na stárnutí bytového fondu a na problémy, které vznikají v důsledku rozprodeje obecních bytů po roce 1989.
Podle něj by se obce neměly spoléhat pouze na soukromý sektor, ale měly by vytvářet podmínky pro rozvoj bytové politiky a řešit faktory, které ovlivňují dostupnost bydlení. Zdůraznil důležitost komunitního a strategického plánování, které je v českém prostředí často podceňováno. Dále hovořil o nových trendech, jako jsou ekologické a soběstačné domy, a o nutnosti transparentní komunikace s obyvateli.
Lukáš Feltl, zástupce Státního fondu podpory investic (SFPI), představil koncept Regionálních center, která mají pomoci obcím s realizací projektů dostupného nájemního bydlení. Tato centra poskytují podporu obcím při výstavbě, stavebních úpravách či koupi nových bytů. Feltl zdůraznil, že podpora se vztahuje na dostupné, nikoli sociální bydlení. Představil aktuální dotačně úvěrovou Výzvu 1/DB/2024, která umožňuje obcím získat až 40 % celkových způsobilých výdajů na projekty dostupného bydlení.
Martina Sieber z Ministerstva financí představila vznikající Interaktivní cenovou mapu, která umožňuje obcím kalkulovat nájmy dle místních cen. Zmínila i možnost výhodného úvěrového nástroje SFPI a možnost bezplatného převodu státních pozemků na obce pro výstavbu dostupného bydlení. Zdůraznila také důležitost komunikace s mladými lidmi, aby se podařilo udržet je v regionech a předešlo jejich odchodu do velkých měst.
Sieber také poukázala na význam družstevního bydlení, které podporuje komunitní vazby a dlouhodobou udržitelnost projektů, ale upozornila, že EU ho stále považuje za soukromé vlastnictví, což komplikuje státní podporu.
Karel Tomeček ze společnosti Roots and Roofs se věnoval moderním technologiím v oblasti výstavby bytových domů. Představil koncept hybridního stavebního systému, který umožňuje výrazně zkrátit dobu výstavby díky prefabrikaci. Tento systém umožňuje také digitální monitoring celého procesu, čímž zajišťuje maximální transparentnost a efektivitu. Tomeček vyzdvihl, že zkrácení doby výstavby je klíčové zejména v obcích, kde stavební projekty často přesahují jedno volební období.
Michal Němec, zástupce dceřiné společnosti České spořitelny zaměřené na dostupné bydlení, představil pět projektů, které jsou v současné době ve výstavbě. Jedním z nich je projekt ve Žďáru nad Sázavou, který by měl být dokončen v roce 2025. V tomto případě Česká spořitelna investuje, ale bytový fond spravuje město dle svých potřeb. Němec dále upozornil na to, že Česká spořitelna plánuje investice do dalších projektů dostupného bydlení v rámci připravovaného Evropského plánu dostupného bydlení.
David Včeliš ze společnosti RETEX v posledním příspěvku představil ekologické zelené střechy jako trend moderní výstavby, který lze efektivně využít i při realizaci dostupného bydlení. Mezi představené produkty patřil mj. Aquadesk, což je tepelně pojená netkaná textilie vyrobená z recyklovaných polyesterových vláken, která se vyznačuje obsahem recyklovaných PET vláken. Pravidelně se používají jako retenční a vegetační vrstva pro zadržování vody. Ekologické zelené střechy se snadno instalují a jsou odolné proti poškození. Zajišťují také tepelnou i zvukovou izolaci objektu.
Seminář Dostupné bydlení přinesl obcím cenné informace o možnostech, jak řešit bytovou krizi a zajistit dostupné bydlení pro své občany. Klíčovým poselstvím byla potřeba strategického plánování a dlouhodobé vize, která přesahuje jedno volební období. Účastníci semináře měli také možnost navázat nové kontakty a dozvědět se o možnostech financování projektů, které mohou výrazně zlepšit životní podmínky v jejich obcích.