Umělá inteligence také pro obce a města

Pojďme ji využít

Ať chceme nebo nechceme, v dnešním rychle se rozvíjejícím světě technologií hraje již umělá inteligence (UI) klíčovou roli v mnoha oblastech lidského života. Díky technologickému pokroku je stále více oborů a oblastí, ve kterých nachází uplatnění.

Např. v oblasti e-commerce pomáhá umělá inteligence s personalizací obchodních nabídek, v oblasti IT je dnes již nedílnou součástí v oblasti vývoje nových aplikací, zákaznické linky velkých firem jsou dnes častěji a častěji obsluhovány tzv. chatovacími roboty, v medicíně se UI používá k analýze velkých datových souborů pacientů, diagnostice, identifikaci vzorců nemocí a vývoji léčebných metod. V oblasti bankovnictví se UI dnes běžně využívá k analýze trhů či detekci podvodů, v průmyslových odvětvích má UI rozhodující roli při automatizaci výrobních procesů, predikci selhání zařízení, optimalizaci dodavatelského řetězce a efektivním řízení zásob.

Nemusíme však chodit tak „daleko“, můžeme zůstat tzv. doma – inteligentní reproduktory, chytré termostaty, osvětlení a další „chytré“ zařízení v domácnosti využívají UI k interakci s uživateli a zlepšení jejich životního prostředí. V herním průmyslu (což budou zřejmě lépe znát naše děti) je UI klíčem k umělé inteligenci nepřátelských postav a reálného chování NPC (Non-Player Character). V médiích se UI používá k personalizaci obsahu a doporučování filmů, knih, a dalších zábavních formátů.

Zkrátka – oblastí, kde se využívá UI, stále přibývá a dá se objektivně predikovat, že jsme teprve na začátku všech změn. Ano, nebojíme se příchod UI označit za další revoluci v chování a vývoji celého světa. Stejně významnou, jakou byl například domácí počítač, internet nebo chytré telefony.

A tento trend celosvětově nastává, ať už jsme pro nebo proti. Z logiky věci máme tedy jen dvě možnosti – snažit se tento trend zachytit, něco nového se naučit, tzv. se upgradovat. Nebo celý trend tvrdošíjně odmítat a bojkotovat. V takovém případě se však vystavujeme velkému riziku, které nádherně popsali školitelé na mém prvním UI školení a já se ho nyní pokusím parafrázovat:

„Umělá inteligence Vám práci nesebere – to je ta dobrá zpráva. Ale člověk, co bude umět s UI, už Vám ji velmi pravděpodobně sebere – to je ta špatná zpráva.“

A nemusí se jednat zrovna o post starosty, toho stále volí a budou volit lidé. Ale dá se předpokládat, že příchod UI zcela dramaticky změní personální obsazení ve firmách, ale např. i na úřadech. Zkrátka už nebude třeba tolik lidí, jako dnes, ale naopak bude potřeba člověk, který díky využití umělé inteligence zastane práci vícero z nich.

České obce a města by neměly zůstat pozadu a měly by aktivně využívat tyto pokročilé programy k zajištění efektivního, inovativního a udržitelného rozvoje.

Proto pro Vás společně s kolegy chystáme školení zaměřené na práci s UI, které by však mělo reflektovat primárně činnosti, které na obci běžně děláte a řešíte. Tento článek prosím berte především jako výzvu a apel, že se věci mění a měnit budou.

A že si neumíte představit, k čemu byste UI dokázali využít? Dovolte mi jen několik namátkových tipů:

  • Žádosti (dotace, spolupráce, projekty)

Nedaří se Vám popsat vhodně projektový záměr, potřebujete napsat odůvodnění záměru nebo přímo nadřízenému orgánu nadhodit důvody, proč by měl Váš záměr podpořit?

  • Obecní akce

Naplánovat událost, sepsat to-do list, vytvořit pozvánku třeba i s hezkou animací? Nebo se třeba omluvit občanům, když se něco nepovede? S UI žádný problém.

  • Oficiální vyjádření obce.

Potřebujete se oficiálně vyjádřit k žádostem a dotazům třetích subjektů směrem k Vám? Dát k něčemu stanovisko? Vymýšlíte ho dlouho nebo máte problém s formulací? Tak této problém skončil díky UI také.

  • Logo a vizuální identita

Chtěli byste pro Vaši obec vytvořit novou vizuální identitu, logo, barvy? Nebo maskota pro Váš obecní oddíl hasičů? I na to jsou již dnes vhodné UI programy.

  • Článek do obecního zpravodaje

Máte na bedrech obecní zpravodaj? Chcete ho psát rychleji a efektivněji? Díky UI můžete.

Těch aktivit, které spolu můžeme vymyslet a na školení si ukážeme, je samozřejmě daleko více.

Pokud si chcete do doby našeho společného školení něco sami vyzkoušet, doporučujeme začít s chatovacím programem Chat GPT, jehož basic verze je stále zdarma a funguje perfektně i v českém jazyce, viz: https://chat.openai.com/auth/login. Přihlášení je snadné skrze Váš email a můžete začít pracovat a hrát si.

Co je důležité však mít na paměti – vše je stále v plenkách a různé programy mají nastavenu různou míru „kreativity“ stejně, jako je tomu u lidí. Vždy je tedy třeba na výsledky práce s UI koukat nejdříve kriticky, než uděláte Ctrl + C a Ctrl + v a celé to někam zkopírujete.

Zároveň, některé aplikace UI jsou k dispozici už i v češtině, ale většina je stále v angličtině. Pokud anglicky zrovna nevládnete a chtěli byste proniknout i do těchto aplikací, pak využijte zdarma překladač Deeple, který je na rozdíl od ostatních přeložit také kontext vět vcelku přesně. Odkaz zde: https://www.deepl.com/translator

A poslední poučka, než se do toho pustíte – nejpodstatnější je správně se příslušné aplikace zeptat, co nejpřesněji sepsat správný příkaz, správný prompt, v tom je celé kouzlo. Jiná odpověď Vám totiž přijde na otázku „Jaká obec je nejlepší pro žití?“ a jiná na otázku „Je na žití lepší Česká Třebová nebo Moravská Třebová?“ ?

Auto článku: Tomáš Krátký