V rámci projektu podpory hospodářsky a sociálně ohroženého území ORP Česká Třebová a ORP Moravská Třebová vznikly pro každou oblast pracovní skupiny zaměřené na rozvoj bydlení. Vůbec první setkání této skupiny se konalo v úterý 17. října v České Třebové a zúčastnil se jej i radní PARdubického kraje pro regionální rozvoj Ladislav Valtr.
„Tato pracovní skupina byla cíleně sestavena tak, aby se na jednom místě setkali a radili představitelé samospráv se zástupci ministerstev a státních fondů spolu s dalšími zájemci o problematiku bydlení, například z developerských firem,“ sdělil krajský radní Ladislav Valtr.
Starosta České Třebové Zdeněk Řehák zdůraznil naléhavost situace, kdy město čelí dlouhodobému úbytku obyvatel, kvůli odlivu mladých lidí do velkých měst. V reakci na tuto výzvu byla ustavena pracovní skupina, složená z odborníků z různých oblastí včetně univerzitních expertů. Starosta ocenil nestranný pohledu těchto odborníků, který může být klíčový při hledání cesty z bytové krize.
Blok prezentací uvedla Martina Seiber, odbornice na problematiku bydlení. Představila možnosti budoucího bydlení a zhodnotila jejich finanční perspektivy. Pavlína Šťastnová z Ministerstva pro místní rozvoj a Martin Klouda ze Státního fondu podpory investic pak představili aktuální dotační příležitosti pro rozvoj bydlení.
Alena Glaserová z Městského úřadu Česká Třebová se zaměřila na možnosti rozvoje bydlení, včetně projektů soukromých developerů. Ty zahrnují plánovanou výstavbu bytových domů v bývalém areálu Primony a na nábřeží Míru. Byly také představeny záměry týkající se výstavby rodinných domů ve vybraných lokalitách. Diskutovalo se nejen o městské zástavbě, ale také o rozvoji přidružených částí města a obcí v rámci ORP.
Jan Mandys následně prezentoval výsledky průzkumu Univerzity Pardubice, který zkoumal poptávku po bydlení v České Třebové a jejím okolí. Tyto informace budou sloužit jako základ pro další kroky pracovní skupiny směřující k řešení bytové situace v tomto regionu.
„Obsahem tohoto jednání byla prezentace parametrů nových příležitostí a forem financování bytové výstavby. Návazně na to pak byly analyzovány potřeby dostupného bydlení v České Třebové a okolí versus lokální připravenost vhodných rozvojových ploch. Na základě této diskuse bude nyní rozpohybována příprava konkrétních projektů v území,“ shrnuje Ladislav Valtr.
Po ukončení programu v České Třebové se pozvaní odborníci přesunuli na moravskotřebovskou radnici, kde se uskutečnilo setkání skupiny bydlení pro ORP Moravská Třebová.
Vytvoření pracovní skupiny a představení nových perspektiv a možností přináší nový impuls pro budoucnost bydlení na východě našeho regionu. Je zřejmé, že spolupráce mezi odborníky, městem, PARdubickým krajem a dalšími institucemi bude klíčová při hledání udržitelných řešení této důležité otázky.