Otevřená města (OM) jsou nezisková organizace, která podporuje modernizaci a digitalizaci veřejné správy v České republice. Naším cílem je spoluvytvářet otevřená, transparentní a efektivní města a obce prostřednictvím zavádění inovativních řešení a technologií založených na open source. Spolupracujeme přímo se samosprávami, odborníky a dalšími partnery na vývoji nástrojů, které pomáhají obcím lépe sloužit jejich občanům. Organizace má nyní 28 členských obcí a krajů, a její činnost ovlivňuje více než 3 miliony občanů ČR.
Dále připravujeme realizaci tří nových produktů, které výrazně usnadní správu a rozvoj obcí i státních institucí. Prvním z nich je CSGOV, inovativní nástroj určený obcím a orgánům státní správy, který umožňuje s minimálními náklady spustit jednoduché, flexibilní a funkční webové stránky.
Dále ve spolupráci se Středočeským krajem chystáme spuštění Participativního rozpočtu PAROZ. Zvažujete zavedení participativního rozpočtování jako moderního nástroje i ve vaší obci? Nabízíme vám platformu, která umožňuje efektivní a jednoduchou správu celého procesu. Přinášíme softwarové řešení, které pokrývá všechny fáze – od sběru návrhů, přes prezentaci projektů, až po mechanismus hlasování.
Třetím připravovaným produktem je Platební portál, inovativní nástroj, který zjednodušuje platby za různé služby a místní poplatky. Na Platebním portálu můžete snadno vyhledávat organizace podle vaší obce a provádět platby online bez složenek a hotovosti. Bez ohledu na to, zda platíte za sportovní kroužky, odpady, psa, školné nebo jiné služby, Platební portál vám umožní to udělat rychle a bezpečně. Tento portál, jehož provozovatelem jsou nyní OM, vznikl díky členství Středočeského kraje ve spolku a úzké spolupráci.
Výrazným mezníkem, který ovlivní digitalizaci samospráv v celé republice, je projekt Open Source Innovation Hubs. Zaměřuje na zlepšení inovační kapacity veřejného sektoru, výzkumných institucí a malých a středních podniků v regionech Brno a Vídeň. Hlavním cílem projektu je založení dvou Open Source hubů, které budou spolupracovat nejen během trvání projektu, ale i po jeho ukončení. Tyto huby budou podporovat společné výzkumné a inovační aktivity a vytvoří tak silný ekosystém, který podpoří využívání otevřených zdrojů v rámci samospráv, a to za spolupráce univerzit, neziskových organizací, softwarových firem a státní správy..
Brněnský inovační hub pod záštitou OM ve spolupráci s Jihomoravským inovačním centrem (JIC), se zaměří na širší rozvoj Open Source aktivit. V roce 2024 startuje virtuální Česká národní kancelář pro Open Source programy (OSPO), s fyzickým otevřením plánovaným na rok 2026. Inovační hub ve Vídni, vedený Vídeňskou obchodní agenturou a Univerzitou aplikovaných věd Technikum Wien, se zaměří na technologie FIWARE a další související témata, jako je Gaia X. Nabídne technické i netechnické služby, včetně školení, mentoringu, certifikace, osvěty a networkingu.
Výsledkem projektu bude posílení regionálních inovačních kapacit, zvýšení dovedností a kompetencí, podpora opětovného využití existujících řešení a zlepšení spolupráce mezi výzkumnými institucemi, veřejnou správou a malými a středními podniky.
Projekt je veden jako pokračování Brno Open Source Declaration, jejíž účelem bylo právě zahájit proces vzniku Czech OSPO pro veřejný a akademický sektor v Brně.
Pokud máte zájem dozvědět se více o Otevřených městech, o projektu Open Source Innovation Hubs a tom, jak mohou Otevřená města přispět k digitalizaci a zefektivnění procesů ve vaší obci, podívejte se na www.otevrenamesta.cz a neváhejte nás kontaktovat na info@otevrenamesta.cz.