Nové nástroje na podporu regionů Pardubického kraje

Pardubický kraj a město Česká Třebová jednají s místními firmami o vytvoření společného nadačního fondu Českotřebovska na podporu mladých talentovaných lidí, kteří by v tomto regionu po svých studiích rádi žili a pracovali.

Region Českotřebovska se dlouhodobě potýká s nedostatkem kvalifikovaných zaměstnanců. Je proto důležité najít způsob, jak motivovat mladé lidi pocházející z tohoto regionu, aby po ukončení studia neodcházeli do větších měst, anebo naopak, aby se do regionu přistěhovali noví obyvatelé.

Tento týden se v prostorách Střední školy technické a dopravní v České Třebové k tomuto tématu uskutečnilo setkání zástupců osmi místních firem s představiteli Pardubického kraje, města Česká TřebováUniverzity Pardubice. Hlavním cílem bylo společně hledat řešení, která podpoří rozvoj regionu a pomohou zastavit odliv mladých a talentovaných lidí z Českotřebovska.

Nadační fond Českotřebovsko

Účastníci společného jednání se shodli na tom, že jedním z řešení by mohlo být založení společného Nadačního fondu Českotřebovsko. K hlavním aktivitám fondu by patřila podpora nadaných studentů, další rozvoj kvalifikací stávajících zaměstnanců zapojených firem nebo přilákání nových odborníků do regionu.

Tento projekt je svým přístupem k podpoře regionů unikátní nejen v rámci Pardubického kraje, ale také v rámci celé České republiky. Pardubický kraj se inspiroval v sousedním Německu, kde už několik let k rozvoji regionu Saska úspěšně přispívá společný fond, ve kterém spojily síly regionální veřejná správa, univerzita, místní firmy a bankovní instituce.

Spolupráce Univerzity Pardubice a České Třebové

Kromě vize Nadačního fondu Českotřebovska byla zaměstnavatelům představena také možnost zřízení Mikrocertifikačních kurzů pro zaměstnance z regionu České Třebové. Mikrocertifikáty by zajišťovala Univerzita Pardubice, ovšem výuka by mohla probíhat přímo v České Třebové. Hlavní výhodou těchto certifikátů je možnost jejich individuálního nastavení na míru potřebám jednotlivých firem. Jejich zavedení má podporu nejen z Univerzity Pardubice, ale také ze strany MŠMT.

Inkubátor TO-PINK: Základna pro inovace

Na závěr setkání byl účastníkům představen projekt Třebovsko-orlického podnikatelského inkubátoru (TO-PINK), který si klade za cíl podporovat začínající podnikatele a vytvářet příležitosti pro inovativní projekty v regionu.