Zeleň plní v našich městech a obcích širokou škálu pozitivních funkcí, současně vytváří prostor pro pobyt, rekreaci a regeneraci psychických sil. Zeleň ovlivňuje kvalitu lidského života a její pozitivní vliv na psychické i fyzické zdraví, snižování rizika kardiovaskulárních onemocnění či redukci stresu, což je doloženo celou řadou vědeckých studií. V souvislosti s probíhající klimatickou změnou je nutné vyzdvihnout význam zeleně v ochlazovaní měst a stěžejní úlohu zeleně v adaptačních strategiích, řešících budoucí obyvatelnost našich měst.
Jak tedy správně o tuto zeleň pečovat a jak jí dlouhodobě úspěšně rozvíjet? Naše zkušenosti z praxe dokládají, že základem je strukturovaný koncepční přístup. Nedodržení těchto osvědčených principů je základem pro hromadění problémů, následných chyb a omylů, které se projeví právě na horším stavu zeleně.
Systém městské zeleně je hierarchicky strukturovaný systém.Tento systém je tvořen z jednotlivých objektů zeleně, které třídíme podle jejich převažující funkce (např. park, zeleň zdravotnických zařízení, zeleň izolační apod.). Tyto objekty zeleně jsou utvářeny z konkrétních vegetačních prvků. To znamená, že např. park je tvořen z trávníkových ploch, skupin stromů, záhonů květin, živých plotů apod. Každý z těchto vegetačních prvků je poté tvořen z již konkrétních taxonů rostlin (skupina stromů je tvořena z konkrétních jedinců stromů apod.). Z popisovaného tedy vyplývá, že každá hierarchická úroveň vyžaduje jiný typ oborového dokumentu (nástroje), který definuje způsob jejího managementu, péče, rozvoje apod. Tyto dokumenty běžně nazýváme jako nástroje informační správy městské zeleně, či jako tzv. „oborové dokumenty“. Pojďme si je velmi zjednodušeně popsat v následujícím přehledu.
Dokument se dříve označoval jako generel zeleně. Jedná se o územně plánovací podklad, který popisuje současný stav zeleně v obci a navrhuje, jaký by měl být stav cílový, včetně definování principů a cest vedoucích k jeho dosažení. V podstatě to je zcela základní „masterplan“, který říká, jak přistupovat k plánování zeleně v dané obci. Z dokumentu se velmi rychle dozvíte základní informace, které k tomuto plánování potřebujete znát. Např. které objekty zeleně jsou vyhovující a bez potřeby zásahů, které objekty zeleně je naopak nutné obnovit, které upravit, kde má tato úprava větší důležitost a prioritu, kde doplnit mobiliář, kde vysadit novou generaci stromů či kde by mělo vzniknout nové stromořadí. Z této strategie tedy primárně vycházíme, při plánování a přípravě konkrétních projektů a záměrů.
Pasport zeleně je dokument, který analyzuje zastoupení různých druhů zeleně na území města či obce. Tyto různé druhy zeleně označujeme jako vegetační prvky a třídíme je podle toho, jak se u nich liší požadavky na údržbu. Z pasportu zeleně se tak dozvíme, jaká je v našem městě výměra trávníků, skupin keřů, trvalkových záhonů, nebo např. živých plotů. Pasport zeleně tak poskytuje základní kvantitativní informaci a množství a typu zeleně ve vlastnictví či správně dané obce.
Možný navazující dokument je Plán péče o zeleň, který specifikuje, jak se o tuto zeleň starat. Tj. kolikrát kosit různé typy trávníků v různých lokalitách, kolikrát řezat živé ploty či jaké činnosti péče se budou vykonávat u záhonu trvalek. Tyto činnosti lze nacenit a specifikovat tak ekonomickou náročnost těchto prací.
Dendrologický průzkum je dokument, který představuje odborné posouzení stavu a kvality stromů (zhodnocení zdravotního stavu, perspektivy, provozní bezpečnosti apod.) v řešeném území. Řešeným územím mohou být vybrané objekty zeleně (např. městský park, hřbitov apod.), nebo celé území obce. Ve většině případů je běžnou nástavbou tzv. Projekt pěstebních opatření, což je dokument, který specifikuje, jaké konkrétní stromy je nutno pokácet, jaké konkrétní stromy je potřeba ošetřit a definuje způsob a naléhavost tohoto ošetření. Možnou nástavbou je opět kalkulace finanční náročnosti.
A jak to celé může vypadat v praxi? Pro město Úvaly jsme zpracovali všechny tyto nástroje a město se jimi řídí postupně již od roku 2016. Výsledkem je nastavený systém plánování a rozhodování o veškerých činnostech, souvisejících se zelení. Výsledné změny jsou natolik viditelné, že právě s projektem „Kompletní zelená proměna města Úvaly“ jsme se tento rok dostali do finále soutěže Adapterra Awards 2024, což je odborná soutěžinspirativních projektů, které pomáhají přizpůsobit naše města, domy a krajinu klimatické změně. Více informací na webu soutěže https://www.adapterraawards.cz/cs/Kompletni-zelena-promena-mesta-Uvaly
Výslednou proměnu posuďte již sami, na přiložených fotografiích:
doc. Ing. Lukáš Štefl, Ph.D.
ŠTEFLOVI – ateliér zahradní a krajinářské architektury www.ateliersteflovi.cz
Ústav biotechniky zeleně, Zahradnická fakulta MENDELU
Chcete i vy nabídnou své zkušenosti představitelům obcí našeho PARádního kraje? Ozvěte se nám. Rádi nabídneme prostor pro prezentaci i vám.