Aby chytré město nebylo hloupé

Před časem jsme se zúčastnili 9. ročníku konference Smart city v praxi, která se konala 19. března v rámci veletrhu AMPER 2024 na brněnském výstavišti. Chtěli jsme načerpat inspiraci od kolegů z Moravy a poučit se z příběhů dobré praxe. Mnohem více nás ale zaujaly příběhy „špatné praxe“ podané s nadhledem, humorem, ale i značnou erudicí. Vždyť jak se nejlépe poučit, než z chyb druhých?

Moderátorem a iniciátorem brněnského setkání byl Jakub Slavík z firmy Consulting services, který ve svém příspěvku vycházel ze svých mnohaletých zkušeností konzultanta v oblasti chytrých měst. Na několika příkladech představil jak činnost firmy, tak nejčastější chyby, kterých se při zavádění smart technologií zadavatelé dopouštějí.

Představme si město, které si nechá vytvořit Strategický dokument jako strategii smart city v oblasti městské hromadné dopravy. Autoři strategie ale smíchají dohromady prostředky a cíle projektu, resp. projekty se stanou cílem samy o sobě. Město nechá postavit nové zastávky a tím je úkol splněn. Přitom cílem nemělo být vybudování zastávek, ale zlepšení dopravy ve městě. A k takovým nedorozuměním dochází velmi často. Co s tím?

Je dobré mít na paměti:

  • Koncept Smart City určuje směr a cíl.
  • Cílem je udělat z obce příjemné místo k životu, kde lidé rádi žijí a pracují. Moderní technologie jsou jen prostředkem k dosažení cíle.
  • Strategický dokument je řídící nástroj, podle kterého se cíl uvádí z papíru do života.
  • Strategie je naplňována pomocí projektů – inovačních (město jako investor), vývojových (město jako živá laboratoř) a neinvestičních (město jako organizátor, správce).

Chcete se dozvědět víc?

Rady prověřené praxí

Zkušenosti a poučení z úspěšných i neúspěšných projektů shrnul tým Jakuba Slavíka do praktické publikace „Aby chytré město nebylo hloupé“, ze které mohou čerpat všichni zájemci o efektivní zavádění smart technologií.

Publikaci si můžete zdarma stáhnout na stránkách Smart city v praxi.

Consulting services je konzultační firma v oblasti inovativních technologií pro dopravu a smart city. Zkrátka pomáhají s efektivním zaváděním inovací. Na jejich webových stránkách najdete také řadu odborných článků k tématům elektromobility a chytrých měst.