Ve vlastivědě se děti učí přiřazovat typické produkty do určitého regionu naší země. Kdybyste se postavili teď před slepou mapu PARdubického kraje, co byste připsali k Moravské Třebové?
Napadla by vás bombička? Ne ta třaskavá, kterou vyrábí v Semtíně, ale ta hodná, co dělá bubliny, šlehačku, nafukuje záchranné vesty nebo pohání paintballové pistole? Přesně to je hlavní produkt firmy Kayser, která dodává bombičky a tlakové láhve do celého světa.
Bombičky se na Moravskotřebovsku vyrábí již od 50. let 20. století. Citelnou ránu produkci zasadil porevoluční rozmach balené sycené vody. Tradice bombiček se ale udržela a postupně přizpůsobovala svou nabídku trhu. Dnes je navíc ekologickým trendem omezování plastů, a tak domácí sodovky zase přicházejí do módy.
Starší generace si jistě vybaví domácí sifonové láhve nebo „šlehačkovače“. Pro ty později narozené raději přidáme popis doplněný fotografií. Malá tlaková bombička připomíná tvarem náboj do pušky, ty největší pak mají tvar láhve. Dříve bylo možné bombičky plnit opakovaně, dnes kvůli bezpečnosti a hygieně převládá výroba bombiček jednorázových.
A těla jednorázových bombiček umějí vyrábět právě ve firmě Kayser. Jsou z oceli a udrží v sobě tlak 500 barů. Což je dost, když si uvědomíme, že v pneumatice osobního auta jsou ty bary jen 2. Ve firmě vyrobí těla bombiček a naplní je stlačeným plynem. Protože oxid dusný (N₂O) má nasládlou chuť, používá se k výrobě šlehaček, zatímco chuťově neutrální oxid uhličitý (CO2) se používá do sifonu.
Protože je to plyn, co vyšlehá smetanu v tuhou šlehačku, je N₂O potravina. Její nezávadnost garantuje firma řadou certifikátů, mj. IFS-FOOD. Možná to zní zvláštně, ale firma na výrobu bombiček je tak vlastně výrobcem potravin.
Halu společnosti Kayser najdete v průmyslové zóně na kraji Moravské Třebové. Přestože firma zaměstnává lidi z různých koutů světa, zakládá si na tom, že nemá agenturní zaměstnance. Stravování zajišťuje podniková jídelna, pro děti zaměstnanců funguje programátorský kroužek PYTHON, dlouhodobá je i spolupráce s městem Moravská Třebová, zejména s místní ZUŠkou, ze které pochází výzdoba reprezentačních prostor firmy.
A jaké jsou vyhlídky do budoucna? V letošním roce uspěla firma se žádostí o Technologický voucher, kterým chce podpořit činnost svého vývojového oddělení při hledání náhrady za N₂O. V plánu je také výstavba nové haly, ve které najde práci více než 200 nových zaměstnanců. Tolik nových pracovních míst moravskotřebovský region jistě ocení!
Patříte i vy mezi žadatele o Technologický voucher PARádního kraje? Dejte nám vědět. I váš příběh nás zajímá.