RRA PK: Dotační příležitosti pro obce

Chystáte se v obci řešit regeneraci brownfieldu, výstavbu sportoviště, realizovat energetické úspory na budovách obce, vybudovat FTV, chodníky či cyklostezku, opravit místní komunikaci? Nebo chystáte jinou investiční či neinvestiční akci ve Vaší obci a chcete ověřit, zda je možná finanční podpora ze strany státu nebo EU? Rádi Vám poskytneme konzultaci a nabídneme administraci zpracování žádosti o dotaci od projektového záměru až po udržitelnost projektu. Regionální rozvojová agentura Pardubického kraje je tu pro vás. Projděte si nabídku dotací a budtě v obraze.

Poradenství a financování pro obce na výstavbu nájemního bydlení

Plánujete v obci obnovu bytového fondu pro nájemní bydlení? Program SFPI Dostupné nájemní bydlení je dotačně-úvěrový program na výstavbu nájemních bytů, který zahájí příjem žádostí už na podzim 2024. Program lze využít na novostavbu bytového domu nebo na stavební úpravu, kterou vzniknou byty v bytovém domě, či na pořízení bytu koupí. Dotace se poskytuje pouze s úvěrem do výše 25% (při splnění určitých podmínek až 40%) celkových způsobilých nákladů, výše úvěru je až do 90% celkových způsobilých nákladů. Splatnost úvěru je maximálně 30 let.

‘‘V obci plánujeme velký projekt s názvem „Život mezi lesy“, kde bychom postupně rádi vybudovali až 90 nových bytových jednotek. Jsme rádi, že stát prostřednictvím poradenského centra SFPI poskytuje podporu pro přípravu takových projektů, jako je ten náš. My jsme již zahájili naši spolupráci s regionálním centrem v Pardubicích, kde nám pomáhají připravit projekt tak, abychom mohli získat finanční prostředky na realizaci tohoto projektu“, říká Petr Tupec, starosta města Horní Jelení.    

Jak připravit a financovat dostupné bydlení v Pardubickém kraji, to Vám rádi poradíme s našimi kolegy v krajském centru Regionální centra podpory investic do bydlení SFPI, které můžete osobně navštívit na náměstí Republiky 12 v centru Pardubic.

Podpora budování a revitalizace sportovišť

Národní sportovní agentura poskytuje investiční a neinvestiční podporu na sportovní aktivity pro obce a sportovní kluby, ale také veřejnost. V současné chvíli je vyhlášena výzva Kabina 2024, která je věcně zaměřena na zajištění rozvoje sportovní infrastruktury v obcích do 3 tis. obyvatel v České republice. Financovat lze aktivity jako:

  • technického zhodnocení (modernizace, rekonstrukce) sportovních zařízení včetně jejich zázemí,
  • výstavby sportovních zařízení včetně jejich zázemí,
  • vybudováním bezbariérových přístupů do sportovního zařízení.

Výše dotace je 80 % celkových způsobilých výdajů. Minimální dotace je ve výši 500 000,- Kč a maximální pak 2 000 000,- Kč.

Sportovní infrastruktura je klíčovým faktorem pro udržitelný rozvoj a společenský život obyvatel na malých obcích. Zlepšení sportovišť má určitě pozitivní vliv na zdraví a fyzickou aktivitu, ale také na sociální integraci a komunitní život v obci.  

Energetické úspory na veřejných budovách a FTV

Program financovaný z Národního plánu obnovy v rámci Národního programu Životní prostředí se zaměřuje na snížení energetické náročnosti veřejných budov a zvýšení obnovitelných zdrojů energie. Cílem dotační podpory je motivovat vlastníky veřejných budov k provedení co nejkvalitnější energeticky úsporné renovace.

V rámci výzvy jsou podporovány aktivity jako: zateplení obálky budovy, včetně výměny oken, zajištění řízeného větrání se zpětným získáváním tepla, vnějších pohyblivých stínících prvků stínění eliminujících letní přehřívání budovy, instalace účinných technologií snižujících spotřebu energie či zajišťujících efektivní výrobu elektřiny a tepla, primárně s využitím obnovitelných zdrojů energie.

Podpora energetických úspor je opakovaně podporována v rámci výzev NPŽP a OPŽP. Realizace energetických úspor na veřejných budovách má mnoho významných přínosů, které se projevují jak na úrovni jednotlivých obcí, tak i na celospolečenské úrovni. Jedná se především o snížení nákladů na energie, ekologické přínosy a snižování CO2, zlepšení kvality pracovního prostředí atd.

Brownfieldy

Státní fond podpory investic nejspíš 1.9. 2024 naposledy vyhlásí příležitost pro ty, kteří chtějí vyřešit svůj brownfield a zároveň přispět k lepšímu životnímu prostředí. Dotaci ve výši 3 až 30 milionů korun mohou čerpat obce, města i kraje, které se se zaměří na demolici brownfieldů a vytvoření přírodního úložiště uhlíku.

A co se tím přesně myslí? Přírodní úložiště uhlíku jsou oblasti bez staveb, které vznikly za účelem vázání oxidu uhličitého pomocí fotosyntézy do rostlin a půdy. To může zahrnovat:  

  • lesoparky v zastavěném území obcí;
  • lesy založený podle lesního hospodářského plánu.

Program umožňuje odstranění staveb na brownfieldech, terénní úpravy a vytvoření zeleně. Tento způsob revitalizace má hned dvojitý přínos: odstranění nevyužitých a zchátralých objektů a zvýšení množství CO2 vázaného v půdě, což přispívá k dosažení klimatických cílů EU.

Další možností je Výzva, která je zaměřena na revitalizaci území se starou stavební zátěží (dále jen „brownfield“) prostřednictvím dotace v rámci malých projektů. Cílem programu jsou energeticky účinné revitalizace nevyužívaných a zanedbaných brownfieldů, které často dlouhodobě chátrají, tak, aby je bylo možno znovu plnohodnotně využít v dalším rozvoji. Následné využití brownfieldů bude převážně nepodnikatelského charakteru a bude sloužit široké veřejnosti.

ČR má bohatou industriální minulost. Celkový počet brownfieldů se dá těžko odhadnout, nicméně dle informace Ministerstva průmyslu a obchodu se jich na území ČR nachází přes jedenáct tisíc. Přeměna brownfieldů na funkční nemovitosti může přinést nové investice, pracovní příležitosti a zvýšit ekonomickou aktivitu v daném regionu. Tyto nemovitosti často představují znečištění půdy a vody. Jejich revitalizace může zahrnovat sanaci těchto ekologických zátěží, což přispívá k ochraně životního prostředí.