PARdubický kraj uplatňuje v oblasti podpory hospodářsky a sociálně ohrožených území (HSOÚ) v rámci České republiky unikátní přístup. Základem pro optimální nastavení integrovaného plánu (IP) podpory rozvoje jsou vedle statistických dat také poznatky místních aktérů a jejich aktivní zapojení do procesu přípravy. Druhé veřejné projednání integrovaného přístupu ORP Králíky se uskutečnilo za účasti hejtmana Pardubického kraje Martina Netolického, starosty města Králíky Václava Kubína, zástupců Pardubického kraje, Regionální rozvojové agentury Pardubického kraje, místních leaderů a občanů.
„Dlouhodobě se snažíme přistupovat k podpoře rozvoje hospodářsky a sociálně ohrožených území s plnou vážností. Zároveň usilujeme o vytvoření vlastních finančních nástrojů včetně revolvingových fondů s cílem podpořit rozvojové projekty v těchto oblastech. Současně je však nutná přímá finanční pomoc a zavedení efektivních nástrojů podpory regionu, o což se snažíme díky širokému zapojení všech klíčových aktérů,“ zdůraznil hejtman Martin Netolický. Ten zároveň zmínil jako jednu z klíčových oblastí pro rozvoj regionu oblast školství s tím, že kraj jako zřizovatel Středního odborného učiliště opravárenského Králíky přemýšlí o vytvoření maturitního oboru, který by mohl představovat klíčový krok k posílení kvality vzdělávání a podpoře dlouhodobého rozvoje regionu.
Další z aktérů Miroslav Janovský upozornil, že podstatná je nejen forma finanční pomoci, ale i lidský kapitál a výběr odborníků, kteří mohou přinést nový pohled na realizaci projektů. Stejně tak kontinuální využívání dotačních programů, které budou HSOÚ v následujících letech ještě více podporovány. „Žádosti o aktuální krajské dotační tituly pro rok 2025 lze podávat od 1. do 28. února. Přibližně 60 procent těchto titulů nabízí speciální zvýhodnění pro žadatele z HSOÚ. V aktuální rozpočtové výzvě ze státního rozpočtu bude hrát důležitou roli existence tzv. řídicího výboru při výběru projektů, které bude chtít region podpořit. Ustavující řídicí výbor HSOÚ Králíky je plánován na květen 2025,“ řekl Janovský.
Ten dále informoval účastníky o spuštění pilotních programů nadačních fondů v ORP Česká Třebová a ORP Moravská Třebová s cílem propojit finanční zdroje firem, bank, Pardubického kraje a místních samospráv. Prostředky z fondů budou směřovat na řešení klíčových problémů. Pokud se pilotní fondy osvědčí, plánuje se jejich rozšíření na další regiony HSOÚ v následujících letech.
Jan Holeček představil v rámci Strategické vize pro rok 2030 silné a slabé stránky vycházející z analýzy regionu. Mezi hlavní problémy regionů HSOÚ obecně patří nepříznivé demografické trendy – úbytek a stárnutí obyvatelstva, nedostatek kvalifikovaných pracovních míst, minimální návratnost vysokoškolsky vzdělaných osob zpět do regionu a nepříznivá vzdělanostní struktura obyvatel. Konkrétně v ORP Králíky je pak také problematická vzdálenost do regionálních center či nedostatečná kapacita elektrické sítě. Na straně druhé jsou oblasti, které mají významný potenciál pro rozvoj regionu. Díky kvalitě životního prostředí, atraktivitě území a rozvinutému cestovnímu ruchu je zde intenzivní podnikatelská činnost a značný objem bytové výstavby.
V návaznosti na analýzu regionu byly definovány jasné strategické cíle v ORP Králíky – zastavení poklesu obyvatelstva, zvýšení vzdělanosti obyvatel a udržení vysoké podnikatelské aktivity. V jednotlivých rozvojových oblastech pak klíčová témata – kvalita života (mj. výstavba startovacích bytů, seniorského bydlení, atraktivní nabídka volnočasových aktivit), ekonomika (mj. podpora malých, středních a mikropodniků, cestovního ruchu, spolupráce veřejného a soukromého sektoru, péče o lidské zdroje) a komunikace (mj. sdílená vize, participace široké veřejnosti, rozvoj spolupráce s Polskem).
Další setkání na téma podpory rozvoje hospodářsky a sociálně ohrožených území je celostátní konference HSOÚ Pardubický kraj 2025, která se uskuteční ve Svitavách 25. března 2025. „Cílem konference je vytvořit platformu pro výměnu zkušeností a znalostí mezi klíčovými aktéry rozvoje regionů. Svitavy se tak stanou místem, kde se setkají odborníci, politici a další zainteresované strany, aby společně hledali konkrétní řešení pro zlepšení situace v našich nejvíce znevýhodněných oblastech,“ doplnil Martin Netolický.
Akce byla spolufinancována z Operačního programu Technická pomoc z Fondu soudržnosti, projekt Regionální stálá konference Pardubického kraje V (CZ.07.02.01/00/22_003/0000134).