Obce se mohou zdarma zapojit do pilotní fáze projektu Fotím stavbu

Projekt Fotím stavbu je projektem BroadbandCompetence Office ČR, které je zařazeno pod Ministerstvo průmyslu a obchodu, a společnosti Yungo s.r.o.

Projekt se zaměřuje na mapování infrastruktury, zejména liniových staveb. Nabízí možnost seznámení se s jednoduchým způsobem zpracování grafických dat infrastruktury pro budoucí použití. Výhoda je, že rozšiřuje, doplňuje a zpřehledňuje standartní způsoby evidence, které jsou na obcích již dnes používané.

Metoda, již běžně dostupná a používaná v zahraničí, výrazně usnadňuje přesnou budoucí identifikaci a další možné zásahy do infrastruktury, která se nachází zakopaná i hluboko v zemi. Umožňuje snadnou jednoduchou evidenci i problémových míst jako je např. křížení liniových staveb ať už to jsou trubky od vedení kanalizace, vodovodu nebo telekomunikačního či elektrického kabelu. Je možné ji využít na všechny typy staveb. Nejednoduší metodou využití je uchování fotografií na mapovém podkladu a doplnit si tak data z GIS aplikací.

Pokročilou metodou je pak práce s 3D modely, které je možné z video záznamu výkopových prací nebo sekvenčního vyfotografování výkopu vygenerovat. Nejvíce demonstrativní je pak vytvoření virtuální prohlídky výkopů včetně uložené infrastruktury s přesnou lokací, a to i v době, kdy je původní výkop několik let zahrnutý.

Pokud máte zájem zapojit se do pilotní fáze projektu Fotím Stavbu a této metody bezplatně využít pro svoji obec, navštivte stránky projektu www.fotimstavbu.cz

A co Vám v rámci projektu může nabídnout BCO?

  • know-how podporu pro sběr dat (vysvětlíme, jak data nafotit/natočit/vyrobit fotogrammetrií/naskenovat lidarem)
  • malým obcím bez technického zázemí nabízí technickou podporu pro uložení dat (založíme “nextcloud” na fotím stavbu a dáme k dispozici nějakou kapacitu úložiště)
  • subjektům, které nemají vlastní GIS/geoportál připravíme jednoduchou webovou mapu
  • obcím bez “technického IT odborníka” zpočátku dokážeme zajistit i dočasné zpracování dat (např. zpracování videa, umístění fotek do map, tvorba 3D modelu), ale později anebo v případě velkého objemu dat pak už spíše doporučíme zpracovatele dat.

Projekt je určen pouze pro státní sektor (obce, školy, kraje…).

Spolupráce je podmíněna tvorbou otevřených dat. Data by měla být k dispozici ať už veřejně nebo zabezpečeně pro registrované uživatele, ale vlastník dat by na tom “neměl vydělávat”.

Video virtuální prohlídky již uložené infrastruktury, jíž byl pomocí lidaru vytvořen 3D model: https://www.youtube.com/watch?v=XILXgiijYrM

Josef Minář, BCO

Umíte i vy přispět k rozvoji inovačního ekosystému našeho PARádního kraje? Ozvěte se nám. Rádi vám poskytneme prostor na našich stránkách.

28. 08. 2023