Agentura CzechInvest sbírá a propaguje příklady dobré praxe v oblasti místního ekonomického rozvoje. Na našich stránkách naleznete přehled úspěšných projektů v hlavních tématech, kterými jsou např. doprava, lidské zdroje, nemovitosti, podpora podnikání, cirkulární ekonomika apod. Prezentované projekty jsou vybírané tak, aby byly přenositelné na další území, měly alespoň nepřímý vliv na rozvoj místní ekonomiky a existovala významná angažovanost či iniciativa na municipální úrovni.
Pro toto číslo newsletteru jsme – inspirováni Sférou Pardubice – vybrali téma „podpora technického a přírodovědného vzdělávání“ (zejména v menších obcích).
Za spolupráce měst a obcí, místní akční skupiny, základních škol a lokálních firem se podařilo zřídit Technologický klub v Albrechticích nad Orlicí. Cílem klubu je podpořit rozvoj technického vzdělávání na území Podorlicka a Hradec
České školství a zaměstnavatelé dlouhodobě poukazují na nízké počty absolventů technických a přírodovědných oborů. Negativní trend se pokouší zvrátit nejrůznější instituce, a to už od útlého věku dětí. Zatímco mladí ve větších městech mají bohaté možnosti navštěvovat kroužky a věnovat se různé zájmové činnosti, v menších obcích se podobné aktivity objevují jen zřídka. Přesto i zde existuje poměrně početná skupina mladých zájemců.
V roce 2018 se podařilo ve spolupráci s městem Týniště nad Orlicí a přidruženými obcemi zřídit v obci Albrechtice nad Orlicí technologický klub, který sdružuje žáky základních škol z okolí. Umožňuje jim tak přijít do kontaktu s novými technologiemi, realizovat vlastní nápady či pracovat na vlastních projektech ve skupině. V neposlední řadě si také projekt klade za cíl vzbudit v mladých lidech zájem o studium informačních technologií či strojírenských a matematicko-fyzikálních oborů.
Členové „TéKáčka“ mohou využívat nejmodernější vybavení – 3D tiskárny, CAD systémy, CNC frézu, řezací plotter, programovatelný šicí stroj a mnohé další. Vyhlédnuté prostory v šestitisícovém Týništi se nakonec nepodařilo pro klub získat, avšak z původně alternativního zázemí v malých Albrechticích se v průběhu několika málo měsíců stal doslova mozkový trust žáků a žákyň, což dokládá, že i v malé obci mají moderní technologie svoji základnu příznivců.
Náklady spojené s vybavením klubu byly zčásti pokryty dotací z IROP prostřednictvím MAS Nad Orlicí, Královéhradeckého kraje a MŠMT. Z části na činnost klubu přispívají také okolní obce a partnerské firmy formou sponzorských darů. V roce 2020 si klub pronajal další prostory a realizuje projekt ministerstva školství pro nadané děti s názvem Jan Perner – konstrukce a programování železnice. V rámci projektu čerpají přibližně půl milionu korun. Mzdy a odměny lektorů a nákup materiálu se ročně pohybují rovněž okolo půl milionu korun.
Největším zdrojem úspěchu „TéKáčka“ tak nejsou finanční zdroje, ale komunita organizátorů, lektorů a podporovatelů klubu.
Počet členů klubu se stabilně pohybuje okolo 30. Dalších zhruba čtyřicet dětí navštěvuje jarní či letní příměstské tábory, což je pro klub maximální kapacita. Již několik členů „TéKáčka“ se rozhodlo pro studium na střední škole aplikované kybernetiky v Hradci Králové, kde své znalosti mohou dále rozvíjet.
Mezi letošní zajímavé projekty patří například soutěž ROBOTRACK – orientační běh robotů. V březnu se v místní tělocvičně soutěžilo ve dvou disciplínách, a to řízených a autonomních robotů. Zúčastnilo se celkem 11 družstev z Královéhradeckého kraje
Od července 2024 zvýší atraktivitu aktivit Tékáčka a zajistí širší dostupnost programů pro další zájemce z řad žáků, pedagogů i širší veřejnosti tzv. Mobilní TéKáčko. V rámci projektu je pořízena “mobilní učebna” – nafukovací stan s příslušenstvím. Možnost vyzkoušet si moderní technologie tak dostanou i další potenciální klienti, za kterými Mobilní Tékáčko se všemi dostupnými technologiemi vyjede.
Za krátkou dobu své činnosti kormě toho „TéKáčko“ získalo celou řadu cen, včetně mezinárodních. Tak například sdružení CzechInno mu udělilo v roce 2018 čestné uznání poroty při vyhlášení vítězů cen Vizionáři, které klub pasovalo mezi nejzajímavější inovativní počiny v českém podnikání s významným společenským, technologickým a ekonomickým přínosem.
V září 2023 získalo TéKáčko první místo díky hlasům veřejnosti v krajské Soutěži nápadů „Buďte inspirací“. A v prosinci 2023 projekt MAS NAD ORLICÍ “Technologický klub Albrechtice – Tékáčko” zvítězil v hlasování veřejnosti mezi 118 nejzajímavějšími a nejinspirativnějšími projekty z celé Evropy v rámci soutěže European LEADER Award.
Výstavba moderního multifunkčního objektu nejen pro rozvoj kulturního a společenského života v obci, ale také pro potřeby vzdělávání.
Horní Lideč s více než 1300 obyvateli leží ve východní části Zlínského kraje u státní hranice se Slovenskou republikou a na pomezí čtyř chráněných krajinných oblastí. Obec neměla historicky žádný objekt pro kulturní a společenské vyžití občanů, což limitovalo rozvoj komunitního a společenského života v obci. Záměr na vybudování takového objektu byl dlouhodobý, problém byl ovšem se zajištěním finančních prostředků na samotnou výstavbu.
Namísto výstavby kulturního zařízení či společenského domu se nakonec obec rozhodla pro výstavbu víceúčelového objektu, který kromě klasického kulturního zázemí prioritně nabízí další možnosti využití. K financování projektu pak využila program Přeshraniční spolupráce SK-CZ. Poloha na pomezí čtyř chráněných krajinných oblastí (CHKO) – Beskydy, Kysuce, Biele a Bílé Karpaty přivedla vedení obce na nápad vytvořit moderní objekt, který pomocí multimediální expozice nabídne poznávací a vzdělávací prostor pro širokou veřejnost.
V roce 2021 se podařilo tento záměr dokončit. Vznikl nový objekt s názvem „Trezor přírody“, který umožňuje škálu využití především v oblasti vzdělávání a propagace přírodního bohatství. Formou velkoplošné prostorové projekce se návštěvník přenese do reálného prostředí přírody. V interaktivním multimediálním prostoru získá konkrétní informace, které si může sám prostřednictvím moderních technologií vyhledat. Zejména pro dětské návštěvníky jsou atraktivní různé vzdělávací kvízy.
Kromě klasické návštěvnické expozice, která tvoří hlavní prvek celého objektu, se prostory využívají pro pořádání odborných konferencí, seminářů a vzdělávacích akcí s tematickou vazbou na oblast přírody a ochrany životního prostředí, ale také kulturní a společenské akce. Základem celého projektu je vysoká míra univerzality. Vnitřní dispozice jsou řešeny tak, aby bylo možné snadné propojení či oddělení prostor, nebo aby bylo možné objekt využívat k více účelům ve stejném čase. Díky tomuto přístupu obec získala novou návštěvnickou atrakci a zároveň také prostory pro rozvoj kulturního a společenského života obce.
V Trezoru přírody tak v minulém roce proběhlo jak bilaterální jednání ministra zemědělství České republiky Marka Výborného a ministra zemědělství a rozvoje venkova Slovenské republiky Jozefa Bíreše, tak třeba Festival IQ Play, což je putovní výstava, na které jsou k vyzkoušení hry a hračky edukativního charakteru, smyslové hračky, dřevěné hračky, logické hry, stavebnice a hlavolamy. Festival zabavil široké spektrum návštěvníků – dospělé, seniory, zdravotně znevýhodněné osoby a děti.
Projekt byl financován z programu Interreg V-A Slovenská republika – Česká republika. Celkové náklady na realizaci projektu činily více než 84 milionů korun, dotace z fondu přeshraniční spolupráce činila zhruba polovinu této částky, tedy 43 milionů korun. Vlastní podíl obec (s ročním rozpočtem kolem 60 miliónů Kč) financovala částečně z úspor a částečně z úvěru. Projekt byl realizován se zahraniční partnerem – slovenskou obcí Dohňany, kde vznikl venkovní areál, který na Trezor přírody tematicky navazuje.
Jedná se o dlouhodobý strategický projekt obce. Udržitelnost projektu je zajištěna přímou vazbou provozovatele na rozpočet města. Zdrojem příjmů jsou jak exkurze se vzdělávacími programy pro mateřské a základní školy, tak zájem turistů.
Horní Lideč se vzhledem ke své poloze zaměřuje na rozvoj cestovního ruchu, k čemuž otevření Trezoru přírody přispívá. V turistické sezóně je expozice otevřena denně od úterý do neděle, v čase 10:00-12:00 a 13:00-16:00. Každý návštěvník Horní Lidče tak může objevit a prozkoumat bohatství chráněných krajinných oblastí československého příhraničí.
Hlavním výstupem je vytvoření nové návštěvnické expozice pro širokou veřejnost, která má za cíl propagovat přírodní bohatství Karpat. Výstupy projektu ovlivní především pohled a chování obyvatel k přírodě, tedy k místu, kde žijí a kde tráví svůj volný čas. Obec tím získala atraktivní turistický cíl a také další možnosti pro edukaci žáků v rámci přírodní expozice. Expozice je plně variabilní a lze ji aktualizovat dle potřeb. Jedná se o unikátní propojení moderních technologií a přírody. Díky výše uvedené univerzálnosti může obec celý objekt využívat i pro celou řadu dalších účelů včetně prostor pro pořádání kulturních a společenských akcí, konferencí, vzdělávacích akcí a dalších událostí.
Technická akademie dětí a mládeže, z.s. neboli TECHAK je moderní volnočasové centrum zaměřené na vzdělávání v oblasti ICT, digitálních technologií a robotiky. Nabízí volnočasové kroužky a aktivity pro děti, kurzy pro dospělé (v rámci rekvalifikačních kurzů) i seniory, vzdělávací semináře pro pedagogy a speciální programy pro třídy základních a mateřských škol.
V současnosti se stále zvyšuje poptávka po technicky vzdělaných lidech i způsobech, jak podpořit zájem dětí o polytechnické a přírodovědné vzdělávání. V centru Březnice se nacházela dlouho nevyužívaná budova bývalé mateřské školy. Spojení rekonstrukce a znovuoživení nevyužívané budovy reagovalo na stoupající zájem trhu práce o technické vzdělávání dětí.
Spolek TECHAK neboli Technická akademie dětí a mládeže, z. s. společně s městem Březnice zrekonstruoval starou budovu bývalé školky, ve které nyní na 300 m² provozuje zbrusu nový svět IT a techniky, Technickou akademii dětí a mládeže Březnice (TECHAK).
V prostorách volnočasového centra se mohou děti, mládež, ale i dospělí (ti v rámci rekvalifikačních kurzů) a senioři dozvídat o nejmodernějších věcech z oblasti IT techniky a robotiky.
Cílem volnočasových aktivit je podpoření zájmu dětí o polytechnické a přírodovědné vzdělání. TECHAK nabízí kroužky orientované na robotiku, drony, přírodní vědy, youtubering, elektroniku, programování či modelování ve 3D a probíhající 1x týdně v průběhu školního roku pro děti od 6 do 16 let.
Zájemci o vědu a techniku mají k dispozici šest moderních učeben vybavených počítači, tablety, 3D tiskárnami, akčními 4K kamerami, roboty pro výuku programování, stavebnicemi Arduino, LEGO Boost, LEGO Mindstorms nebo Boffin či Drony DJI a brýlemi na virtuální realitu.
Vedle „běžných“ kroužků pořádá tematická dopoledne pro děti základních škol, během kterých děti navštíví TECHAK a účastní se 4hodinového programu zaměřeného na polytechniku. TECHAK nabízí i blok odborných školení pro pedagogy s cílem naučit je, jak učit polytechnické obory (programování, robotiku, tablety ve výuce atd.). Přes léto pořádá také příměstské tábory ve spolupráci s MAS Podbrdsko.
Investice do prostor a vybavení se pohybovala v řádu jednotek miliónu korun. Město Březnice pronajalo budovu za symbolickou cenu a opravilo ji z vnějšku (zateplení, fasáda, okna, střecha). Veškeré vnitřní rekonstrukce a kompletní vybavení financovali členové spolku z vlastních zdrojů. Provozní náklady se každoročně pohybují v řádech statisíců korun.
Celá budova se otevřela 10. září 2019, v rámci Dne otevřených dveří, kdy byla představena široké veřejnosti. V tento den ji navštívilo více než 400 zájemců. Do kroužků chodí měsíčně několik desítek dětí i ze širšího okolí Březnice. Na dopolední semináře pro školy jezdí školy tak, že zaplní kapacitu v rámci celého měsíce.
www.techak.cz