Síť 5G i do venkovských oblastí

Hlavní výhody 5G

V sítích 5G je budoucnost, stejně jako v optice. Internet vždy bude stát na dvou pilířích a těmi jsou sítě fixní (optika) a sítě mobilní (5G). V rámci optiky se můžeme bavit o rychlostech v řádech TB a mobilní síť 5G má v rychlostech potenciál až desítek Gb/s. Navíc při minimální latenci (odezvě). Otevírá se tím prostor třeba pro autonomní dopravu, chytrá města, čidla a kontrolní systémy ve všech oblastech života, 5G campusové sítě, internet věcí nebo pro větší rozšíření robotizace a automatizace ve firmách.

Síť 5 generace přinese rychlost až 700 Mb/s a nízkou latenci. 

5G se ale hodí i v každodenním životě. Běžně se na mobilu díváme na videa, posloucháme hudbu a podcasty nebo nahráváme data na cloud. K tomu všemu se vyšší rychlost a nižší latence u 5G hodí. Budoucnost přinese i možnosti virtuální a rozšířené reality, televizního vysílání, nebo precizního zemědělství.

Jak se projeví výstavba sítí ve venkovských oblastech?

Do venkovských oblastí se 5G sítě dostávají pomaleji a je třeba využívat technologií LTE a EDGE. Do budoucna se bude 5G technologie dostávat i na venkova a pro občany to bude mít výhody, ale také nevýhody. Jak již bylo zmíněno, tak 5G technologie dosahují násobně vyšších rychlostí, nižší latence, budou provozovány na více kmitočtových pásmech, což výraznězvýší uživatelský komfort. Nevýhoda však je dána větším útlumem signálu na vyšších frekvencích (více se projeví zástavba, zeleň a nižší dosah signálu). V blízkosti vysílače tedy bude pro uživatele mnohem větší komfort užívání internetu, ale se zvyšující vzdáleností od vysílače se naopak signál zhorší a odlehlejší oblasti, po vypnutí technologií LTE, mohou o signál přijít. Tedy 5G je další pokrok v mobilní síti, ale je nezbytná kombinace s optickými sítěmi.  


Proč se mi současná 5G síť nezdá rychlejší, než byla LTE?

Současná modernizace sítí vede k tomu, aby nové technologie byly rychlejší, spolehlivější a bezpečnější. Dnes ještě fungujeme v takzvaném non-standalone režimu (NSA). Ten nadále využívá signalizaci (přenosové sítě) z LTE. A čistě na 5G se přejde až v příštích letech. Tedy pak se dále sníží latence a navýší rychlosti a bude plně využit potenciál sítí 5G.

Jsou telefony na 5G přizpůsobeny?

Na to není lehká odpověď. Ale zhruba pouze 10 % uživatelů má telefonní přístroje schopné přijímat signál 5G. Proto je potřeba po nějakou dobu zachovat funkčnost i sítí starší generace (LTE, EDGE). Různí výrobci v různých  modelových řadách telefonů podporují různé frekvence 5G signálu a ty se nemusí shodovat s frekvencemi, které nabízejí čeští operátoři anebo jenom například v jednom frekvenčním pásmu např. 700 Mbit/s a pak na vašem telefonu využijete jenom část z výhod sítí 5G. Je tedy vhodné se při nákupu telefonu informovat, jaká pásma operátor využívá a jaká pásma umí přijímat mobilní telefon. 

Jsou sítě 5G bezpečné?

Při budování 5G se samozřejmě velmi dbá i na bezpečnost. Sítě splňují všechny předepsané hygienické normy i požadavky NÚKIB a 5G toolboxu Evropské unie ohledně bezpečnosti 5G. U sítí 5G nejde o žádnou revoluci, ale evoluci sítí 4G nebo LTE. Signál běhá často na stejných frekvencích, tím pádem zde není zvýšené riziko v rámci těchto sítí. Z pohledu infrastrukturní bezpečnosti se ustupuje od čínských dodavatelů, ale vybírají se dodavatelé ze západního světa O2 přešel zcela na technologie společnosti Erikson, Vodafone i T-mobile bohužel stále částečně sází na technologie od společnosti Huawei.

Gustav Charouzek, BCO

Máte i vy co říci k tématu SMART obcí a rozvoji inovačního ekosystému v PARdubickém kraji? Nabízíme vám prostor na našich stránkách. Ozvěte se nám.

28. 08. 2023