Na setkání Krajské inovační platformy oboru Biomedicína (23. 11. 2023) přednesl Vladimír Velebný, majitel a zakladatel firmy Cotipro v Dolní Dobrouči, inspirativní podnět k diskusi. Navrhl totiž zřízení Východočeského Bioklastru, tedy seskupení firem z východních Čech podnikajících ve farmaceutickém nebo kosmetickém průmyslu.
Když se podíváme na mapu Pardubického a Královehradeckého kraje, objevíme 4 centra „chemického“ průmyslu, a to v okolí PARdubic, Hradce Králové, Ústí nad Orlicí a Náchoda. V regionu navíc působí Lékařská fakulta a Farmaceutická fakulta v Hradci Králové Univerzity Karlovy a také Fakulta zdravotnických studií a Fakulta chemicko-technologická Univerzity PARdubice. Tradice je tedy v kraji opravdu silná.
Východočeský Bioklastr, jak jen iniciuje Vladimír Velebný, by představoval družení výrobců surovin pro farmaceutickou a kosmetickou výrobu, středních škol a malých firem. Cílem je propojit jednotlivé členy a vytvořit fungující oboustrannou spolupráci.
Proč organizovat Bioklastr? Sdružit výrobce farmaceutických surovin, kosmetických, výživových doplňků by bylo výhodné pro všechny členy. Bylo by možné propojit nekonkurenční aktivity, obchodní a výrobní kapacity, sdružit a doplnit vývojové kapacity členů nebo vytvořit jednotné propojení s akademickým světem. I malé inovativní firmy by tak s podporou „silnějších kolegů“ mohly dosáhnout na nákladné certifikace nebo rozšířit svůj trh.
Vedle výrobců surovin by v Bioklastru neměly chybět střední školy, které by tak svým studentům mohly nabídnout praktický výzkum s možností budoucího zaměstnání. Firmy si naopak mohou z řad studentů vychovat vlastní výzkumníky.
„Firma Contipro staví na vlastním inovativním výzkumu, vizích a silných základech chemického průmyslu v PARdubickém kraji. Myšlenka založení nového Bioklastru primárně čistě na bázi firemní spolupráce je zajímavá. Mohlo by se zde podařit velmi efektivní propojení firem na bázi skutečných potřeb vývoje výroby nových produktů a forem jejich distribuce, nikoli klasická spolupráce při zavádění akademických myšlenek,“ uvedl radní PARdubického kraje pro regionální rozvoj, Ladislav Valtr.
Myšlenka Bioklastru je ambiciózní, ale nikoli nereálná. Jeho zřízení by podpořilo rozvoj inovačního ekosystému našeho kraje. Nejen proto udělám vše pro to, abychom podpořili přeměnu téhle myšlenky ve skutečnost.
Biochemik Vladimír Velebný se do podnikání pustil v 90. letech. Na vyřazeném robotu ze školní jídelny, který je mimochodem stále k vidění ve vstupní hale firmy, míchal nápoje a výživu pro sportovce. Recepturu tehdy nedostatkového zboží znal ze své akademické praxe. Díky tomu získal finanční základ pro rozvoj svého vysněného byznysu − výroby kyseliny hyaluronové. Podnikat začal v malém rodinném domku nedaleko od současného sídla v Dolní Dobrouči, nyní jeho firma patří mezi 5 největších celosvětových výrobců kyseliny hyaluronové a vyváží do více než 70 zemí světa. Současné tržby se pohybují nad 1 miliardou Kč.
O společnosti Contipro jsme psali už dřívě v souvislosti s příběhy dobré praxe.
Využívá i vaše společnost inovativní postupy? Dejte nám vědět. Rádi zveřejníme i váš příběh.