Jak mohou obce zlepšit své energetické hospodaření a zmírnit dopady energetické krize? O tom se debatovalo 27. února na setkání Krajské inovační platformy (KIP) SMART v Českých Libchavách.
„KIPku“ s podtitulem „Chytrá řešení jako cesta obce z energetické krize“ inicioval radní PARdubického kraje Ladislav Valtr na základě zájmu obcí z MAS Orlicko. Role moderátora se ujal Tomáš Krátký z Regionální rozvojové agentury PARdubického kraje. Akce vznikla v rámci programu Smart akcelerátor+/Pardubický kraj inovativní v rámci podpory hospodářsky a sociálně ohrožených území (HSOÚ).
Cílem setkání bylo ukázat možnosti energetického managementu i těm obcím, které se správou energií teprve začínají. O zkušenosti z praxe se podělili Milan Vich, Energetický manažer PARdubického kraje, a Zdeněk Pavlík, Energetický manažer města Chrudim. Na téma komunitní energetiky promluvil Tomáš Vrbický ze společnosti NOHO. Petr Nedoma a Petra Semeráková představili energetický klast EWIC a na závěr představili zástupci společnosti LeonTaurus, Matouš Homola a Petr Nový, přednosti PPA smluv.
„Obce PARdubického kraje chtějí umět reagovat na energetickou nestabilitu. Některé už energetický management zavedly, jiné ještě ani nezačaly. Účel těchto setkání je propojit představitele obcí s odborníky a sdílet jejich zkušenosti a hlavně ukázat, že na to nejsou sami. Jsem rád, že mezi starosty a starostkami je o problematiku takový zájem a že prezentované informace považují za užitečné. Chtěl bych proto poděkovat přednášejícím odborníkům za šíření dobré praxe a nabídky dalšího poradenství obcím,“ uvedl radní pro regionální rozvoj PARdubického kraje Ladislav Valtr.
Milan Vich, Energetický manažer PARdubického kraje, zdůraznil, že každá obec by měla mít energetický management (EnMS). Pardubický kraj začal zavádět EnMS od roku 2012 a aktuálně zahrnuje 104 organizací a stejný počet energetických manažerů.
Podle predikcí přestane být naše země energeticky soběstačná kolem roku 2030. Vznikne prodleva mezi dostavbou jaderných elektráren a obnovitelné zdroje potřeby celé země nepokryjí. Proto je potřeba se připravit. Nejjednodušším způsobem je už nyní snižovat energetickou náročnost, a právě k tomu slouží energetický managment (EnMS). Ten nemusí být nijak složitý, ani finančně náročný. Důležité je začít systematicky sledovat energetické hospodaření obce a stanovit zodpovědnou osobu – energetického manažera. Jak začít?
Řádně zavedený systém nemusí být certifikovaný, ale musí být konkrétní – tedy vycházet z potřeb konkrétní obce. Důležité je, aby jej představitel vedení obce podporoval a propagoval.
Systém jde nastavit do 3 měsíců, a už jen zavedením systému dohledu se dá ušetřit několik desítek procent. Mohou pomoci i dotace na energetický managment.
Prezentaci Milana Vicha si můžete stáhnout zde:
Skvěle funguje energetický management v Chrudimi, kde je energetickým manažerem Zdeněk Pavlík. Pro něj je nejdůležitější denní a měsíční sledování spotřeb a jejich vyhodnocování. V roce 2015 začal tak, že jednotlivé městské budovy obcházel osobně. Nyní již získává úplné údaje o spotřebě od distributorů energií online.
Velkou úsporu zajistí zateplení budov, řízení a regulace vytápění. Vyplatí se také sdružit odběrná místa a centrálně nakupovat elektřinu a plyn na energetické burze. To je jen část náplně práce energetického manažera.
Zdeněk Pavlík doporučuje pro začátek projít faktury za energie a vytipovat místa, která se musí začít hlídat. Ve školách a školkách by např. neměl být odběr vody/elektřiny o víkendech. Pokud v tyto dny spotřeba je, zjistit důvod a problém vyřešit.
Prezentaci Zdeňka Pavlíka si můžete stáhnout zde:
Přestože má komunitní energetika velký potenciál, brzdí ji stávající zákony. Snad se ale brzy dočkáme nápravy. Společnost NOHO usiluje o energetickou bezpečnost, komunitní energetiku a nezávislost na distribuční síti.
Tomáš Vrbický představil společnost NOHO, která se již 30 let věnuje projektování domů s ohledem na energetickou úsporu a udržitelné materiály. Při výstavbě využívají fotovoltaiku nebo geotermální čerpadla, čímž zvyšují komfort bydlení. NOHO vytvořila projekt Sousedství – propojení několika domů za účelem sdílení energie a přebytky putují do velkokapacitní baterie (Energetické společenství sousedství Kukleny, z.s.).
Prezentaci společnoti NOHO si můžete stáhnout zde:
EWIC, Energeticko-vodárenský inovační klastr funguje od roku 2016. Je to otevřená inovační platforma pro rozvojové projekty v oblasti energetiky. Cílem je podpora komunitní energetiky, spolupráce s PARdubickým krajem a městem PARdubice.
S čím může EWIC pomoci?
– Energetický management, energetické studie proveditelnosti, místní energetické koncepce
– Podáním žádosti o připojení do distribuční soustavy, projektová dokumentace pro stavební povolení
– Finanční a dotační management
– Výběrová řízení na dodavatele atd.
Prezentaci klastru EWIC si můžete stáhnout zde:
Na závěr se představila skupina Leon Taurus, která se zabývá solární energetikou. Její zástupci, Matouš Homola a Petr Nový, představili přítomným možnosti spolupráce prostřednictvím smlouvy PPA.
PPA smlouva garantuje dodávky elektriky z fotovoltaiky, kterou má uživatel umístěnou např. na střeše. Společnost se stará o provoz panelů a o výnos se dělí s uživatelem. Energie se maximálně zpracuje na místě výroby a tím odpadá distribuční poplatek.
Klient (obec nebo majitel nemovitosti) tak neinvestuje, neplatí distribuční poplatky, nepotřebuje řešit statiky, montáž ani dotace. Vše kolem provozu elektrárny zařizuje firma, která klientovi nabízí zafixovanou cenu energie na několik let.
Prezentaci skupiny Leon Taurus si můžete stáhnout zde:
Energetická krize nezmizela, naopak. Je potřeba s ní počítat a připravit se na „hubená léta“. Je nejvyšší čas začít. Naštěstí na tom v PARádním kraji nemusíte být sami.
Může i vaše společnost pomoci obcím v otázkách energetického managementu? Ozvěte se nám.