Rozhovor se Zdeňkem Havelkou, jednatelem firmy CEREBRICA
- Jaké konkrétní služby a produkty nabízí firma CEREBRICA a jaký je jejich přínos pro klienty?
Cerebrica nabízí asistenční umělou inteligenci ke zlepšování podnikových procesů. Jedná se především o dynamické plánování. Představte si, že máte agenta – říkáme mu Cerebrica Optimizer – který převezme vaše zadání, vytvoří konkrétní plán pro plnění v čase na jednotlivých strojích a následně sleduje, zda je plán plněn a zda se náhodou nepřihodila nějaká nečekaná událost, která by plnění plánu mohla narušit (absence klíčového zaměstnance v práci, dojde materiál etc.), a v případě nenadálé příhody okamžitě přeplánuje situaci tak, aby výrobní proces stále realizoval maximální přidanou hodnotu i při vzniklém omezení.
- Můžete nám přiblížit konkrétní projekty nebo spolupráce, které firma CEREBRICA realizuje v ČR?
Spolupracujeme především s firmami z Česka. Jedním z našich nejzajímavějších projektů byla spolupráce s lisovnou ve ŠKODA AUTO. Zde jsme realizovali asistenční dynamické plánování pro digitální dvojče lisovny a spolu se ŠKODOVKOU a společností Twinzo jsme získali Zlatou medaili za inovaci na loňském Mezinárodním strojírenském veletrhu v Brně. Dalším referenčním projektem je projekt asistovaného plánování ve firmě Lars Chemie z Brna – malá firma o cca 801 zaměstnancích. Naše řešení je jak pro velké, tak především pro malé firmy, kterým může radikálně zvýšit efektivitu procesů.
- Kolik jste schopni svým klientům v průměru „uspořit“? Jestli se ovšem jedná o správný výraz…
Zefektivnit je možno každý proces. Na rozdíl od lidí umí naše umělá inteligence zpracovávat data (a to i velká data ze strojních senzorů) v reálném čase a na základě dat rozhodovat v procesních uzlech. Místo „úspora“ bych použil slovo návratnost. Návratnost našeho přístupu je cca 10 – 12 měsíců.
- Jak vlastně vznikl nápad využívat UI pro tento účel, tedy optimalizaci výrobních procesů v reálném čase?
Vznikl na základě reálného problému – stávající informační systémy nedisponují schopností zpracovávat velká data v reálném čase, a tak mezi ERP systém a vlastní výrobní proces nastupuje „plánovač“, který řeší krizové situace a neustále přeplánovává. K tomu většinou používá EXCEL. S problémem jsme se setkali jak v malých, tak i ve velkých firmách, a tak jsme se jej rozhodli vyřešit.
- Orientuje se CEREBRICA výhradně na klienty – výrobní firmy, nebo může nějakou službu nabídnout také municipalitám, obcím a městům?
Aktuálně se skutečně soustřeďujeme především na výrobní firmy, avšak ne výhradně. K našim zákazníkům patří např. Městská knihovna v Praze. Uvažujeme též o pilotním projektu dynamického strategického plánu města – jedná se o zajímavou a komplexní úlohu. Uvidíme, zda najdeme vhodného klienta…
- Co je na Vaší práci nejtěžší? Jdete cestou neprošlapanou, předpokládám tedy, že vůbec vysvětlit klientům princip Vaší služby je složité.
Což o to, princip naší služby je jednoduchý – dostanou digitalizovaný plán s optimálním rozložením na stávající kapacity a agenta, který sleduje, zda se vše realizuje a v případě nenadálé situace ji okamžitě řeší. Problémem je vysvětlit, že nejde o nějaký software, ale o uspořádání dat. Data zrcadlí klientské procesy. A pokud nejsou data v pořádku, tak nemohou být v pořádku ani procesy… Snažíme se klientům vysvětlit, že kvalitní data jsou minimálně polovinou jejich úspěchu…
- Zpátky k umělé inteligenci. O jak velký průlom ve vývoji lidstva se podle Vás jedná?
O zcela zásadní průlom srovnatelný s vědecko-technologickou revolucí minulých tří století. Umělá inteligence bude schopna v dohledné době chytře zpracovávat velké množství dat v reálném čase a bude disponovat něčím, co nazývám „strojové vědomí“. Jsme však teprve na začátku.
Do jakých aspektů života bude v příštích letech podle Vás více pronikat?
Zde by se dalo říci – do všech. Tak jako si prakticky nedokážeme dnešní svět představit bez stávajících technologií a jsme na nich jako obyvatelé měst závislí, tak v budoucnu vstoupí umělá inteligence do většiny oblastí lidského života – od zdravotnictví přes školství, produkci až k vojenským systémům. Je možno si představit řadu scénářů – od „lepšího světa“ až po „totální dystopii“.
- Zmínil jste mj. podnikatelské prostředí – jak dále podle Vás může UI kultivovat a zlepšovat právě podnikatelské prostředí?
Nevím, co si představit pod slovy „podnikatelské prostředí“. Dokážu si představit výrobní závod plně v kompetenci umělé inteligence. Dokážu si představit dokonce celou algoritmickou ekonomiku, kde například účtování energie může probíhat v minutových intervalech a kde si dva AI agenti sjednávají cenu dle potřeby… Taková ekonomika by mohla být násobně efektivnější a ekologičtější… Pokud podnikatelským prostředím myslíte zaplevelenou legislativu a nekonečné povolovací byrokratické procedury, tak i zde si dokážu AI představit. Ale v tom druhém případě je to především o lidech.
- Při posledním společném rozhovoru jste zmínil zajímavou myšlenku, že si umíte představit využití UI ve strategickém plánování rozvoje měst a obcí. Můžete našim čtenářům více tuto myšlenku přiblížit? Jak si to máme představit?
Strategický plán – velmi zjednodušeně řečeno – má dvě složky. Jedna je „měkká“, jedná se o práci s lidmi, kteří strategický plán vytvářejí a následně naplňují. K tomu, aby byl plán realistický, tedy ambiciózní, ale uskutečnitelný, je třeba uplatnit druhou složku – tu „tvrdší“ – zde se jedná o práci s daty. Co je smyslem strategického plánu? Zvýšit kvalitu života v určité lokalitě. A proto potřebujete:
a) tuto lokalitu poznat
b) vytvořit model co nejlepšího budoucího stavu této lokality
c) definovat cestu k tomuto stavu a distribuovat jednotlivé aktivity tuto cestu definující
d) realizovat tyto aktivity v časových horizontech
e) reagovat na nenadálé události a koordinovat v reálném čase klíčové aktivity tak, abyste nesešel z cesty a pokud možno dosáhl svého cíle – tj. zlepšil kvalitu života v lokalitě, a to především zvýšením ekonomického výkonu v lokalitě – „lokálního HDP“ a vytvořením adekvátního kontextu pro toto zlepšení.
A zde AI může sehrát nezanedbatelnou roli:
a) ve vymodelování datově opodstatněné vize a k ní vedoucí strategie
b) k řízení implementace této strategie
c) k řešení konfliktů mezi strategií a realitou.
Znovu zopakuji – data jsou pro proces tvorby a implementace (i) strategického plánu klíčová.
- Kam dál se bude CEREBRICA vyvíjet a kde se vývoj zastaví? Je tu nějaký pomyslný strop?
Prozatím se snažíme obsloužit naše klienty. Rádi bychom získali investici, abychom mohli přijmout nové lidi a dále se rozvíjet. Uvidíme, co přinese budoucnost.
Děkujeme za rozhovor.