Čistota půl zdraví. A co ta druhá půlka? Co když přemíra čistoty začne našemu tělu škodit? Měli bychom přestat vnímat svou kůži jako nějaký „obal“, jde spíše o organizmus, který spolupracuje s bakteriemi a dalšími mikroorganismy tak, aby nás co nejúčinněji chránil.
Dnešní životní styl této funkci příliš nepomáhá. Každodenní mytí, pobyt v klimatizovaných prostorách, k tomu zkušenost s protikovidovými opatřeními, která nás téměř utápěla v dezinfekčních prostředcích. Není divu, že kůže začne tenhle nekonečný závod vzdávat na úkor různých ekzémů nebo alergií. A počet osob trpících nějakou formou kožních disfunkcí pořád stoupá. Jak s touhle civilizační chorobou bojovat?
Tahle otázka stála za vznikem kosmetické firmy La Viva, kterou před lety založila biochemička Zora Střelcová se svými kolegy z Žamberka a Brna. Jejich společným vědeckým zájmem byl kožní mikrobiom, tedy již zmíněný živý obal našeho těla složený z užitečných bakterií, virů a hub. A protože neradi zůstávají jen u teorie, zavedl je jejich výzkum k vývoji preparátů na léčbu exémů. Vývoj preparátu a vhodných metodik byl konzultován s Dr. Petrem Ryšávkou, který se dlouhodobě věnuje výzkumu mikrobiomu a využití probiotik pro jeho ovlivnění.
Jejich produkty jsou zaměřeny na zdraví, a přesto se jedná o kosmetiku. Pro malou firmu je totiž výhodnější (jinak řečeno levnější a svobodnější) zůstat v kategorii výrobce kosmetiky, než pomýšlet na nákladné certifikace a omezení, která svazují farmaceutický průmysl. V kosmetice totiž není limitováno používání probiotických kultur – a právě na probioticích je založen projekt ozdravných koupelových solí.
Probiotika v kosmetice nejsou ničím novým. Aby ale aby tyto látky skutečně pomohly lidské pokožce, musí být tyto probiotické kultury živé a ne utopené v mýdle nebo šamponu. Tak v La Viva přišli s uchováváním živých „spících“ probiotických kultur v soli. S produktem se pak zachází jako s běžnou koupelovou solí – tedy nasype se do lázně. Tím se probiotika probudí a začnou pilně obnovovat unavenou kůži.
První testy stability připravované směsi dopadly úspěšně, a tak může dojít k testům kožní snášenlivosti ve Státním zdravotním ústavu ČR. A to byla jedna z motivací podání žádosti o Technologický voucher PARádního kraje. Finance z voucheru využijí k získání atestací, ale také k získání Užitného vzoru, který jejich nápadu zajistí právní ochranu.
Firmu La Viva jsme letos na podzim navštívili s Ladislavem Valtrem, radním PARdubického kraje pro regionání rozvoj. V Lanškrouně, v malé laboratoři v bývalé zemědělské usedlosti čekají vzorky probiotik v solích různého druhu. Testuje se tak jejich stabilita. Na Masarykově Univerzitě v Brně, kde má Zora vědecké zázemí, probíhají testy nových kultur. Věda a dobré nápady nedodržují hranice krajů. A to je dobře. Doufáme, že si probiotické koupele najdou cestu k zákazníkům nejen v PARdubickém kraji, ale ve všech koutech naší země.
Máte i vy zkušenosti s čerpáním technologických voucherů? Dejte nám vědět, i váš příběh nás zajímá.