AKTUALITY
AKTUALITY
PARdubický kraj úspěšně podporuje hospodářsky a sociálně ohrožená území
PARdubický kraj se dlouhodobě věnuje podpoře hospodářsky a sociálně ohrožených území (HSOÚ). Dvě klíčové akce, které se konaly 26. listopadu v České Třebové a 28. listopadu v Moravské Třebové, potvrdily efektivitu a přínosnost těchto aktivit. Jednalo se o Řídicí výbory HSOÚ Česká Třebová a HSOÚ Moravská Třebová, na nichž se diskutovaly a plánovaly další kroky pro rozvoj těchto oblastí.
Pozitivní ohlasy a nové iniciativy
Jedním z hlavních bodů diskuzí bylo zřízení Nadačního fondu Českotřebovska a Nadačního fondu Moravskotřebovska, které mají za cíl podpořit mladé talenty středních a vysokých škol ve studiu a v jejich návratu zpět do regionu. Tato iniciativa se setkala s kladným ohlasem a je vnímána jako významný nástroj k podpoře rozvoje těchto regionů.
Dále byla představena výzva MMR ČR specificky zaměřená na podporu HSOÚ regionů nebo plány společnosti CETIN na posílení vysokorychlostního internetu v těchto oblastech.
Řídicí výbory HSOÚ v České Třebové a Moravské Třebové
Řídicí výbory HSOÚ se scházejí dvakrát ročně, aby udávali hlavní směr rozvoje dotčených regionů a vymezili strategické směřování jednotlivých kroků.
Na jednáních se potkávají klíčoví aktéři z území regionů se zástupci Pardubického kraje a dalších významných institucí, jako jsou Univerzita Pardubice, pardubický podnikatelský inkubátor P-PINK, CzechInvest nebo Hospodářská komora. Nechybí ani významní představitelé kraje, včetně hejtmana Pardubického kraje Martina Netolického, zástupců Ministerstva pro místní rozvoj (MMR), Ministerstva průmyslu a obchodu (MPO) a Regionální rozvojové agentury Pardubického kraje.
Díky koordinovaným aktivitám a novým iniciativám se daří zlepšovat kvalitu života obyvatel dotčených regionů a vytvářet příznivé podmínky pro jejich další rozvoj.
Rozšíření podpory na další území
Úspěchy pilotního projektu podpory rozvoje regionů Českotřebovska a Moravskotřebovska vedly k rozhodnutí krajské samosprávy rozšířit podporu i na další oblasti, konkrétně na ORP Králíky a ORP Svitavy. Tím budou pokryta všechna území PARdubického kraje, která jsou identifikována jako hospodářsky a sociálně ohrožená.
V těchto regionech už v září proběhla první veřejná projednání a v současné chvíli jsou zpracovávány integrované plány podpory. Po novém roce pak proběhne druhé kolo veřejných projednání a následně budou i pro tyto regiony ustanoveny Řídicí výbory.
Integrovanost a koncentrace aktivit jako základní přístup k rozvoji regionů Pardubického kraje
Pardubický kraj dlouhodobě usiluje o vyvážený a udržitelný rozvoj svých regionů. Regionální rozvoj však musí být založen na kvalitním plánování a strategii, protože vyžaduje koordinaci mnoha různých stakeholderů s odlišnými zájmy. Tento přístup se Pardubickému kraji osvědčil mimo jiné při podpoře Hospodářsky a sociálně ohrožených území.
Tato území byla na základě podrobných analýz definována na národní úrovni dokumentem Strategie regionálního rozvoje ČR 2021+.
Dané regiony čelí různým výzvám, společnými znaky jsou ale horší životní podmínky a méně rozvojových příležitostí. Často zde dochází ke zhoršení sociální struktury (jak věkové, tak i vzdělanostní), problémem bývá také dostupnost kvalitních veřejných služeb a nízká občanská vybavenost. V mnoha oblastech lze jako problém identifikovat také nedostupnost vysokorychlostního internetu.
Na území Pardubického kraje se toto vymezení týká čtyř regionů, a to Moravská Třebová, Česká Třebová, Králíky a Svitavy.
Rada Pardubického kraje na přijetí Strategie regionálního rozvoje ČR a vymezení HSOÚ reagovala okamžitě, a v roce 2021 rozhodla o projektu podpory ORP Moravská Třebová a ORP Česká Třebová.
Pardubický kraj se v tomto ohledu zaměřuje především na účinná integrovaná řešení a zároveň na územně zaměřený přístup. Toto pojetí překonává tradiční administrativní hranice a je založeno na silném partnerství a koordinaci aktivit jednotlivých stakeholderů.
Do strategické diskuse se doposud podařilo zapojit řadu místních, regionálních a také národních partnerů.
Iniciátorem a realizátorem projektu podpory HSOÚ je Pardubický kraj. Odbornou a projektovou podporu zajišťuje Regionální rozvojová agentura Pardubického kraje. Poskytování služeb na podporu inovací a podnikavosti v regionech má za úkol pardubický podnikatelský inkubátor P-PINK, ve spolupráci s agenturou pro podporu podnikání a investic CzechInvest a Hospodářskou komorou.
Zapojena je také Univerzita Pardubice, která zpracovává potřebné analýzy a výzkumy, na národní úrovni se na podpoře regionů Pardubického kraje podílí Ministerstvo pro místní rozvoj ČR a Ministerstvo průmyslu a obchodu.
Primární odpovědnost za rozvoj území však mají města a obce v regionech, a to jako nositelé projektů veřejné infrastruktury. Důležitými aktéry jsou v neposlední řadě také zástupci z řad místních podnikatelů a neziskových organizací.
Všichni tito partneři se pravidelně sjíždí do území regionů, aby zhodnotili dosavadní kroky a dohodli se na aktivitách, které budou realizovány v následujících měsících.
Základem úspěšných intervencí v regionech však není přísun finančních prostředků, jsou to investice do lidí a know-how. Finance hrají při řešení identifikovaných problémů důležitou roli, nicméně bez rozvoje lidského potenciálu a know-how by i ty nejlepší finanční prostředky zůstaly nevyužité. Investice do těchto oblastí jsou proto klíčem k dosažení trvalého úspěchu a budování prosperující budoucnosti.
Důkazem jsou mimo jiné právě výsledky tříletého působení Pardubického kraje v regionech Česká Třebová a Moravská Třebová. Díky koordinovaným aktivitám a novým iniciativám se daří zlepšovat kvalitu života obyvatel těchto regionů a vytvářet příznivé podmínky pro jejich další rozvoj. Tyto výsledky vedly k rozhodnutí Rady Pardubického kraje na jaře roku 2024 rozšířit podporu i na regiony ORP Králíky a ORP Svitavy. Tím budou pokryta všechna území Pardubického kraje, která jsou identifikována jako hospodářsky a sociálně ohrožená.
Tento projekt je svým přístupem k podpoře regionů pilotní nejen v rámci Pardubického kraje, ale také v rámci celé České republiky.