AKTUALITY
PARdubický kraj rozšiřuje podporu regionů na Svitavsko a Králicko
Po úspěchu pilotního projektu podpory rozvoje regionů Českotřebovska a Moravskotřebovska zahajuje Pardubický kraj podporu v nových územích.
ORP Svitavy a ORP Králíky spadají dle strategických dokumentů MMR i kraje mezi hospodářsky a sociálně ohrožené území (HSOÚ). Dané regiony čelí různým výzvám, společnými znaky jsou ale horší životní podmínky a méně rozvojových příležitostí. Často zde dochází ke zhoršení sociální struktury (jak věkové, tak i vzdělanostní), problémem bývá také dostupnost kvalitních veřejných služeb a nízká občanská vybavenost. V mnoha oblastech lze jako problém identifikovat také nedostupnost vysokorychlostního internetu. Na území Pardubického kraje se toto vymezení týká čtyř regionů, a to Moravská Třebová, Česká Třebová, Králíky a Svitavy.
Pilotní projekt podpory Českotřebovska a Moravskotřebovska
Pardubický kraj rozhodl už před třemi lety o pilotním projektu podpory regionů Moravská Třebová a Česká Třebová. Do strategické diskuze se podařilo zapojit také Regionální rozvojovou agenturu Pardubického kraje, Univerzitu Pardubice, pardubický podnikatelský inkubátor P-PINK, CzechInvest, Hospodářskou komorou, ale také Ministerstvo pro místní rozvoj a Ministerstvo průmyslu a obchodu.
Základem úspěšných intervencí v regionech však není přísun finančních prostředků, jsou to investice do lidí a know-how. Finance hrají při řešení identifikovaných problémů samozřejmě důležitou roli, nicméně bez rozvoje lidského potenciálu a know-how by i ty nejlepší finanční prostředky zůstaly nevyužité.
„Důkazem jsou mimo jiné právě výsledky tříletého působení Pardubického kraje v regionech Česká Třebová a Moravská Třebová. Díky koordinovaným aktivitám a novým iniciativám se daří zlepšovat kvalitu života obyvatel těchto regionů a vytvářet příznivé podmínky pro jejich další rozvoj. Došlo k posílení mobilního signálu nebo k zahájení komunitního plánování sociálních služeb. Protože se koncept osvědčil, chceme jej rozšířit i na oblast Svitavska a Králicka,“ uvedl Martin Netolický, hejtman Pardubického kraje.
Dosavadní přístup Pardubického kraje k podpoře HSOÚ Česká Třebová a Moravská Třebová představuje pilotní projekt, který je jedinečný v rámci celé České republiky. Tento specifický přístup ocenil během své návštěvy Pardubického kraje také prezident České republiky, který jej označil jako vzor pro ostatní regiony v České republice.
Nové výzvy v regionech Svitavska a Králicka
Jedním z hlavních témat obou jednání byla analýza současné situace v dotčených regionech ORP Svitavy a ORP Králíky. Závěry ukazují, že Svitavsko i Králicko čelí několika společným výzvám, jako je například stárnutí obyvatelstva, špatná digitální infrastruktura či nízká atraktivita regionu pro vysokoškolsky vzdělané lidi. Na druhé straně v obou případech nalezneme potenciál například v oblasti cestovního ruchu, především pak v ORP Králíky.
Diskuse ovšem ukázala, že základem dalšího rozvoje obou regionů je především propojení a koordinace aktivit veřejných a soukromých subjektů, jinými slovy tedy účinná integrovaná řešení, a zároveň územně zaměřený přístup, který respektuje specifika jednotlivých regionů.
„Podpora regionů je dlouhodobý úkol, ale věřím, že společně můžeme dosáhnout skutečného rozdílu. Silné a prosperující regiony jsou klíčem k silné a prosperující České republice. Jedná se tedy o jasnou investici do budoucnosti naší země,“ věří David Šimek, starosta města Svitavy.
V následujících týdnech dojde k finalizaci integrovaného plánu podpory ORP Svitavy a ORP Králíky, pokud to bude nutné, budou následovat také další individuální rozhovory s místními aktéry.
„Základem dalšího rozvoje je v tomto okamžiku především přesně definovat problémy, aby byla šance najít možnosti k jejich řešení,“ dodává starosta města Králíky Václav Kubín.
Integrovanost a koncentrace aktivit jako základní přístup k rozvoji regionů Pardubického kraje
Pardubický kraj dlouhodobě usiluje o vyvážený a udržitelný rozvoj svých regionů. Regionální rozvoj však musí být založen na kvalitním plánování a strategii, protože vyžaduje koordinaci mnoha různých stakeholderů s odlišnými zájmy. Tento přístup se Pardubickému kraji osvědčil mimo jiné při podpoře Hospodářsky a sociálně ohrožených území.
Tato území byla na základě podrobných analýz definována na národní úrovni dokumentem Strategie regionálního rozvoje ČR 2021+.
Dané regiony čelí různým výzvám, společnými znaky jsou ale horší životní podmínky a méně rozvojových příležitostí. Často zde dochází ke zhoršení sociální struktury (jak věkové, tak i vzdělanostní), problémem bývá také dostupnost kvalitních veřejných služeb a nízká občanská vybavenost. V mnoha oblastech lze jako problém identifikovat také nedostupnost vysokorychlostního internetu.
Na území Pardubického kraje se toto vymezení týká čtyř regionů, a to Moravská Třebová, Česká Třebová, Králíky a Svitavy.
Rada Pardubického kraje na přijetí Strategie regionálního rozvoje ČR a vymezení HSOÚ reagovala okamžitě, a v roce 2021 rozhodla o projektu podpory ORP Moravská Třebová a ORP Česká Třebová.
Pardubický kraj se v tomto ohledu zaměřuje především na účinná integrovaná řešení a zároveň na územně zaměřený přístup. Toto pojetí překonává tradiční administrativní hranice a je založeno na silném partnerství a koordinaci aktivit jednotlivých stakeholderů.
Do strategické diskuse se doposud podařilo zapojit řadu místních, regionálních a také národních partnerů.
Iniciátorem a realizátorem projektu podpory HSOÚ je Pardubický kraj. Odbornou a projektovou podporu zajišťuje Regionální rozvojová agentura Pardubického kraje. Poskytování služeb na podporu inovací a podnikavosti v regionech má za úkol pardubický podnikatelský inkubátor P-PINK, ve spolupráci s agenturou pro podporu podnikání a investic CzechInvest a Hospodářskou komorou.
Zapojena je také Univerzita Pardubice, která zpracovává potřebné analýzy a výzkumy, na národní úrovni se na podpoře regionů Pardubického kraje podílí Ministerstvo pro místní rozvoj ČR a Ministerstvo průmyslu a obchodu.
Primární odpovědnost za rozvoj území však mají města a obce v regionech, a to jako nositelé projektů veřejné infrastruktury. Důležitými aktéry jsou v neposlední řadě také zástupci z řad místních podnikatelů a neziskových organizací.
Všichni tito partneři se pravidelně sjíždí do území regionů, aby zhodnotili dosavadní kroky a dohodli se na aktivitách, které budou realizovány v následujících měsících.
Základem úspěšných intervencí v regionech však není přísun finančních prostředků, jsou to investice do lidí a know-how. Finance hrají při řešení identifikovaných problémů důležitou roli, nicméně bez rozvoje lidského potenciálu a know-how by i ty nejlepší finanční prostředky zůstaly nevyužité. Investice do těchto oblastí jsou proto klíčem k dosažení trvalého úspěchu a budování prosperující budoucnosti.
Důkazem jsou mimo jiné právě výsledky tříletého působení Pardubického kraje v regionech Česká Třebová a Moravská Třebová. Díky koordinovaným aktivitám a novým iniciativám se daří zlepšovat kvalitu života obyvatel těchto regionů a vytvářet příznivé podmínky pro jejich další rozvoj. Tyto výsledky vedly k rozhodnutí Rady Pardubického kraje na jaře roku 2024 rozšířit podporu i na regiony ORP Králíky a ORP Svitavy. Tím budou pokryta všechna území Pardubického kraje, která jsou identifikována jako hospodářsky a sociálně ohrožená.
Tento projekt je svým přístupem k podpoře regionů pilotní nejen v rámci Pardubického kraje, ale také v rámci celé České republiky.